8. 9. 1563 – Bratislava sa stala korunovačným mestom. Rozhodnutím cisára Ferdinanda I. Habsburského tu korunovali za uhorského kráľa jeho najstaršieho syna Maximiliána II.


7. 9. 1993 – V Bratislave zomrel filmový a televízny režisér Andrej Lettrich, režíroval známe televízne seriály ako Povstalecká história a Alžbetin dvor. Vytvoril adaptácie slovenských literárnych diel Drevená dedina, Červené víno a mnoho ďalších.


6. 9. 1769 – V Českom Brezove (okres Poltár) sa narodil Bohuslav Tablic, básnik, prekladateľ, literárny historik, evanjelický kňaz, predstaviteľ osvietenstva na Slovensku a zakladateľ Učenej spoločnosti banského okolia – slovenskej literárnej a vedeckej spoločnosti.


5. 9. 1997 – V Kalkate (India) zomrela katolícka misionárka albánskeho pôvodu a nositeľka Nobelovej ceny mieru Matka Tereza, vlastným menom Agnes Gonxhe Bojaxhiu.


4. 9. 1987 – V Bratislave zahynul pri automobilovej nehode slovenský herec a zaslúžilý umelec František Dibarbora. Medzi najznámejšie inscenácie, v ktorých hral patria: Bratia Karamazovci, Revízor, Jožko Púčik a jeho kariéra, Kým kohút nezaspieva…


4. 9. 1906 – V Kláštore pod Znievom sa narodil Alexander Moyzes, slovenský skladateľ, pedagóg a spoluzakladateľ Slovenského ľudového umeleckého kolektívu SĽUK.


3. 9. 1992 – V Rytierskej sieni Bratislavského hradu bola slávnostne podpísaná Ústava SR


3. 9. 1948 – V Sezimovom Ústí zomrel bývalý prezident ČSR Edvard Beneš.


2. 9. 1855 – V Trstenej sa narodil Štefan Furdek, katolícky kňaz, novinár, národný buditeľ a zakladateľ významných slovenských spolkov v USA. Bol spoluzakladateľom Prvej katolíckej slovenskej jednoty v USA, Matice slovenskej v Amerike a prvým predsedom Slovenskej ligy v Amerike.


1. 9. 1992 – Na diaľnici Praha – Bratislava neďaleko Humpolca havarovalo za nedostatočne objasnených okolností vozidlo, ktoré viezlo bývalého predsedu FZ ČSFR Alexandra Dubčeka. Na následky ťažkých zranení v novembri 1992 zomrel.