Andrej Danko: Spoznajme sa lepšie – aj to je šanca pre Slovensko

29.07.2016

Slovensko bude mať historickú možnosť privítať predsedov národných parlamentov všetkých členských krajín Európskej únie. Naša republika prišla s iniciatívou ,,Spoznajme sa lepšie” – čo bude možnosťou oboznámiť sa oveľa viac s prácou našich kolegov v iných členských štátoch, zintenzívniť vzájomnú komunikáciu, ale aj komunikáciu národných parlamentov s EÚ.

Slovensko sa tak vpíše do histórie Európskej únie počas svojho predsedníctva v Rade EÚ, keď začiatkom októbra navštívia Bratislavu všetci predsedovia národných parlamentov únie. Bude to pôda pre intenzívnu diskusiu o úlohách európskeho spoločenstva, o jeho reforme, o rozdelení úloh medzi EÚ a národné parlamenty. Je nepochybné, že únia reformu potrebuje. Pokiaľ tá neprebehne, môže sa vystupňovať vôľa národov zobrať si svoj štát späť – tak, ako to urobila Veľká Británia. Predsedníctvo SR v Rade EÚ je pre nás historickou možnosťou iniciovať a zintenzívniť túto diskusiu.

Európska únia je nesporne dobrým projektom na spájanie síl štátov starého kontinentu. Nikto iný lepší projekt nepredostrel. Veľkou výhodou je napríklad Schengen či euro. Ale faktom zostáva, že Brusel si osvojuje ambície rozhodovať vo veciach, ktoré mu členské štáty nezverili. Zásadná reforma sa musí začať po základnom audite toho, čo sme vlastne – my, členské štáty – únii odovzdali. Analýza, kam sme sa po vstupe do EÚ dostali, kam únia smeruje, tu chýba. Chýba jasná definícia toho, čo je štátne a národné a v čom je potrebné spájať sily viac – napríklad spoločná bezpečnosť, zahraničná politika.

Ak identifikujeme výhody EÚ a budeme pracovať na jej reforme, na tom, čo sme jej schopní odovzdať a identifikujeme to, v čom sa máme starať sami o seba, tak vieme zvoliť tu zlatú strednú cestu. Prehlbovanie spolupráce totiž neznamená nechať si vnucovať, čo musíme robiť, aj keď to nechceme, ale skôr počúvať sa navzájom a chápať potreby toho druhého. Je to nevyhnutné najmä v tomto čase, keď stojí Európska únia na dejinnej križovatke. To, čo ponúkneme európskej verejnosti do budúcnosti, musí byť výsledkom diskusie 27 zostávajúcich členských štátov. Je to preto výzva pre Slovensko, ako predsedajúcej krajiny Rade EÚ, aby sa stalo mediátorom v diskusii o nevyhnutných zmenách.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

23. 11. 1870 - V Smolenickej Novej Vsi sa narodil vynálezca Štefan Banič . V rokoch 1907-1920 žil v USA, kde zostrojil padák, ktorý 3. júna 1914 vyskúšal keď zoskočil zo 41-poschodového washingtonského mrakodrapu. Americké úrady mu naň pridelili patent, odkúpila ho americká armáda a úspešne bol využívaný počas 1. svetovej vojny.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC