Andrej Danko: Aktuálne témy

19.02.2017

V nedeľnej diskusnej relácií sa predseda SNS a Národnej rady SR Andrej Danko vrátil k mimoriadnej schôdzi parlamentu. Prvý pokus začať schôdzu, bol pre obštrukciu poslanca prerušený, aj preto ju predseda parlamentu nanovo zvolal na štvrtok. V relácií vyzdvihol, že druhá schôdza už kopírovala nové pravidlá rokovania parlamentu.

„Podarilo sa nám vniesť do Národnej rady SR distingvovanosť a kultúru. Opozícia si to uvedomila a rešpektovala nové pravidlá, čo naozaj vítam,“ povedal Andrej Danko a dodal, že:
„parlament nie je cirkus, nie sme rozvojový štát a naozaj musíme aj našim deťom ukázať, že aj kritizovať sa dá slušne, že aj iný názor môžeme predniesť kultúrne, za zákonom si stojím.“
Zároveň predseda SNS pripomenul, že nový rokovací poriadok má aj iné výhody. Ide napríklad o možnosť vystúpenia europoslancov v pléne. Sme jedna z prvých krajín, ktorá takúto možnosť pre europoslancov zaviedla. Tento fakt ocenil aj predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.

Od poriadku v parlamente sa diskusia otočila aj na pripravovaný zákon o politických stranách.
„Zákon o politických stranách musí priniesť transparentnosť. Nie je v poriadku, ak štát dá strane 7 miliónov za výsledky volieb a tá od svojho založenia za 10 rokov neprijala jediného člena a stranu tvoria 4 rodinní príslušníci.“ Vysvetľuje potrebu nového zákona o politických stranách Andrej Danko.
„Strany musia demokraticky fungovať, musia mať svoje revízne mechanizmy. Občania majú právo vedieť, kde idú financie štátu, či nejdú do rodinných firiem, tak ako dnes.“ Uzavrel tému šéf SNS.

Diskusia sa venovala aj problému zvyšovania cien energií.
„Premiér síce roztrhal faktúru, ale ja by som najradšej roztrhal Hojlenčíka. To čo spôsobil nemá ospravedlnenie. To radšej nebudem v koalícií, ak sa nám spoločne nepodarí urobiť poriadok v energetike.“ Zdôraznil predseda SNS Andrej Danko.

Niekto podojil štát od 4 miliardy a doteraz nevie povedať, či napríklad dostavia Mochovce. Musíme si vyjasniť pozície s finančníkmi.
„Potreba energetického holdingu, ktorú Slovenská národná strana od začiatku pripomína, je naozaj akútna. To, čo sa deje na Slovensku nemá obdobu. Finančníci si v našich štátnych firmách dopredu plánujú zisk a platiť to majú občania prostredníctvom vysokých cien energií.“
Síce kauza okolo energií priniesla dočasný chlad v koalícií, predseda SNS Andrej Danko však konštatoval, že tento problém si vysvetlili.

Koaličná kríza by bola a aj bude, ak sa nám nepodarí urobiť poriadok v energetike a nastaviť jasné pravidlá. Pre Slovenskú národnú stranu je to principiálna otázka.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

28. 6. 1905 – Vo Vrbici sa narodila Mária Rázusová-Martáková, spisovateľka, autorka kníh pre deti a mládež.

28. 6. 1911 – Delegácia pod vedením P. Mudroňa odovzdala predsedovi vlády Károlyovi Khuenovi-Hédervárymu Memorandum Slovenskej národnej strany. Pamätný spis obsahoval požiadavky, aby sa na slovenských ľudových školách používala slovenčina ako jediný vyučovací jazyk, aby vláda zriadila potrebný počet stredných škôl so slovenským vyučovacím jazykom, ďalej navrátenie zhabaného majetku Matice slovenskej a obnovenie jej činnosti. Vláda ani nasledujúce vlády na dokument nereagovali.

28. 6. 1914 – V Sarajeve spáchal srbský študent Gavrilo Pricip atentát na následníka trónu Františka Ferdinanda d' Este a jeho manželku grófku Žofiu Chotkovú.

28. 6. 1919 – Vo Versailles podpísalo Nemecko mierovú zmluvu, ktorou okrem iného uznalo aj nezávislosť ČSR.

28. 6. 1971 – V Malackách zomrel významný slovenský maliar Martin Benka.

28. 6. 1991 – Po 42 rokoch ukončila svoju činnosť Rada vzájomnej hospodárskej pomoci, ktorá združovala krajiny sovietskeho bloku.

KALENDÁR PODUJATÍ
jún 2017
P U S Š P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930EC