Andrej Danko: Európa nie je predurčená na superštát

01.05.2014

Desať rokov je príležitosť na zhodnotenie každého vzťahu. Po desiatich rokoch nášho členstva v Európskej únii môžeme konštatovať, aké pozitíva a aké negatíva Slovensku prinieslo.

Podľa Slovenskej národnej strany (SNS) prinieslo členstvo v únii nesporné výhody v mnohých oblastiach. Očakávali sme od EÚ napríklad jednotnú bezpečnostnú politiku, efektívne ekonomické opatrenia – nemôžeme však nekriticky zatvárať oči pred nedostatkami a najmä pred tým, kam EÚ smeruje. SNS je rozhodne proti tomu, aby sa z únie stal európsky superštát podľa vzoru USA – Európa na to nie je predurčená ani historicky, ani etnicky, keďže v nej žije množstvo rozmanitých národov, ktoré majú a chcú si zachovať svoju identitu.

SNS sa takisto kriticky stavia k mnohým rozhodnutiam Bruselu – napríklad k zmene volebného systému, podľa ktorého budú môcť do Európskeho parlamentu kandidovať len veľké európske politické zoskupenia, čím sa malé strany odstavia na vedľajšiu koľaj. Nechceme stratiť právo veta. Odmietame jednotnú azylovú politiku, čo by znamenalo, že by sme museli prijať tých žiadateľov o azyl, ktorých k nám presunú zo Západu – Slovensko nemá prostriedky nato, aby živilo tisícky imigrantov, ktorí navyše ani nechceli skončiť v našej krajine. Odmietame manželstvá LGBTI a nerešpektovanie tradičnej rodiny, kde otec je otec a mama je mama. Sme rozhorčení, že v medzinárodných podnikoch v pobočke na Slovensku zarobí Slovák niekoľkonásobne menej, než občan starej členskej krajiny v tom istom podniku niekde na Západe. Odmietame zovzájomnenie dlhov krajín, ako aj bezbrehú solidaritu tým, ktorí si síce neplnia podmienky dané Bruselom, ale žijú pri niekoľkonásobne vyšších príjmoch, než naši občania.

SNS stále považuje Európsku úniu za projekt s dobrou myšlienkou. Žiada však, aby EÚ zostala inštitúciou národov a národných štátov, a nie centrálnou európskou vládou. Inak sa naša vláda a náš parlament dostanú do pozície subjektov na úrovni VÚC. Bojovali sme za samostatné Slovensko, chceme rozhodovať o nás sami. Hovoríme EÚ áno – ale reformovanej, spravodlivej. Chceme byť Bruselu partnermi, nie slepo poslúchať príkazy bez možnosti ovplyvňovať vlastné veci a vlastné dianie. Aj preto SNS kandiduje to Európskeho parlamentu – aby hájila práva našich občanov a našej krajiny!

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

28. 3. 1848 – Na zhromaždení ľudu v Liptovskom Mikuláši boli prijaté Žiadosti slovenského národa v stolici Liptovskej. Požadovali neobmedzené používanie slovenčiny na slovenskom území, zastúpenie Slovákov na uhorskom sneme a uznanie Slovákov za národ.

28. 3. 1919 – Zišiel sa prvý povojnový zjazd SNS. Jej vedenie publikovalo v Národných novinách v septembri 1919 program s názvom Čo chce Slovenská národná strana.

KALENDÁR PODUJATÍ
marec 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC