Andrej Danko: Máme šťastie, že máme vlastný štát – vážme si ho

19.07.2016

Máme šťastie, že už vyše 20 rokov žijeme vo svojom samostatnom štáte. O takom snívali dlhé generácie našich predkov – a dnes máme šťastie, že je to pre nás skutočnosť. Máme svoj štát, Slovenskú republiku.

Len celkom nedávno sme si pripomenuli 24. výročie prijatia Deklarácie SNR o zvrchovanosti Slovenskej republiky. Bol to jeden z najvýznamnejších medzníkov k ceste končiacej sa získaním úplnej štátnej a národnej suverenity. Bol to jeden z rozhodujúcich krokov k vyhláseniu samostatnej a suverénnej Slovenskej republiky. Mať vlastný štát nie je pre každý národ samozrejmosť. Oveľa väčšie národy o ňom snívajú ešte dnes. Majme ho preto v úcte – a podľa toho sa aj správajme.

Naša vlasť je ešte stále mladá a zraniteľná. Pre Slovenskú národnú stranu je veľmi dôležité, aby bol zo Slovenskej republiky silný štát. Tá sila sa prejavuje v mnohých oblastiach – od významného postavenia štátnych symbolov, hymny, cez posilňovanie svojej identity, hospodárskej sily, schopnosti vedieť sa postarať o slabých… Sila štátu sa prejavuje aj v uhle vnímania zahraničím.

Aké impulzy dávame, aby náš štát bol v úcte zvonku, ale aj zvnútra, za to sme zodpovední všetci. Reprezentantmi štátu sú politici, poslanci parlamentu, najvyšší štátni a vládni úradníci – a tí, my všetci, musíme ísť príkladom. Zabrániť konfliktom, brať si vzor zo štátov, kde je demokracia zakorenená oveľa dlhšie a napriek tomu ju môžeme nazývať ,,modernou demokraciou”. Nedehonestujme si vlastný štát tým, že sa my sami k nemu nebudeme správať s úctou. Lebo len ten štát, v ktorom sa majú navzájom v úcte politickí reprezentanti, všetci obyvatelia, kde funguje spolupráca, má šancu byť dôstojným a pevným domovom, skutočnou vlasťou pre všetkých bez ohľadu na národnosť, ktorí v ňom žijú.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

21. 11. 1916 – Zomrel rakúsky cisár, český a uhorský kráľ František Jozef I. Patril k najvýznamnejším monarchom 19. storočia, vládol 68 rokov.

21. 11. 2002 – Slovensko spolu so Slovinskom, Bulharskom, Rumunskom, Estónskom, Lotyšskom a Litvou dostalo na summite NATO v Prahe pozvanie na vstup do NATO.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC