Andrej Danko: Matica a SNS stáli pri najdôležitejších historických udalostiach Slovákov

21.06.2016

Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko poskytol pre Slovenské národné noviny exkluzívny rozhovor pri príležitosti 145. výročia vzniku strany. Interview bolo zamerané v tejto súvislosti aj na konanie slávnostného XXIII. snemu SNS v Martine, odovzdávanie ceny Martina Rázusa a v neposlednom rade aj na vydanie knihy o histórii SNS, pri ktorej spolupracovala aj Matica slovenská. Uvádzame časť rozhovoru s Andrejom Dankom, ktorého vyspovedal Ivan Brožík.

Možno je to iba súhra náhod, možno symbol. Jún je mesiac slnovratu starých Slovanov, je však pravdepodobne aj mesiacom najdôležitejších udalostí na ceste Slovákov k dôstojnej a hrdej samostatnosti v rodine štátov sveta.

Najskôr, vážený pán predseda, vám, strane, ktorú vediete, jej členom a priaznivcom – všetko najlepšie k jubileu i k skutočnosti, že SNS je naozaj najstaršou politickou stranou na Slovensku.

V mene všetkých, ktorým adresujete želanie, vám ďakujem. Napokon to, že strana prežila, že sa udržala, že sa dostala do najvyššej politiky, že predsedá parlamentu a že je súčasťou vlády, to je práve ich zásluha. Bez podpory a dôvery Slovákov by sme si takéto jubileum nemohli pripomínať stále ešte pod pôvodnou, hoci dnes už historickou značkou.

Ukazuje sa, že naozaj všetko so všetkým súvisí a v dejinách nachádzame dôkazy viac ako relevantné – rečou vás ako právnika. Napríklad Memorandum národa slovenského. Programový dokument slovenských národných požiadaviek, ktorého hlavným osnovateľom bol Štefan Marko Daxner. Opierali sa oň aj zakladatelia Matice slovenskej (MS) v roku 1863 i zakladatelia Slovenskej národnej strany v roku 1871. Memorandové požiadavky zostali základným programovým cieľom slovenských národovcov v období do vypuknutia prvej svetovej vojny, keď vrcholila maďarizácia na slovenskom
území. A objavili sa aj v novodobej histórii Slovenska.

Tak ako Matica slovenská, aj Slovenská národná strana plnila v histórii Slovákov dôležitú a nenahraditeľnú úlohu. Hoci SNS je politická strana a Matica slovenská je apolitický subjekt, je nepopierateľné, že v histórii Slovákov práve ich spolupráca najvýraznejšie ovplyvnila úsilie Slovákov o samourčenie. Tak Matica, ako aj SNS stáli pri najvýznamnejších historických udalostiach, dôležitých pre slovenský národ. Je preto prirodzené, že pri týchto historických súvislostiach pretrváva dobrá spolupráca aj dnes. Je podľa mňa tiež prirodzené, že mnohí členovia SNS sú aj členmi Matice slovenskej. Napokon – prvý predseda SNS Viliam Paulíny-Tóth sa ešte pred vznikom SNS významne zaslúžil o založenie a rozvoj Matice slovenskej a jej myšlienky šíril vo všetkých časopisoch, ktoré redigoval. A nesmieme zabudnúť ani na to, že práve v Národných novinách dôrazne obraňoval Maticu slovenskú a odmietal jej zatvorenie. Považujem tiež za príznačné, že práve v roku 145. výročia založenia SNS sme si pripomenuli aj 190. výročie narodenia Viliama Paulínyho-Tótha, a to len tri dni pred naším ,,národniarskym“ sviatkom.

Celý rozhovor si môžete prečítať v najnovšom vydaní Slovenských národných novín s číslom 24.

SNN-Danko-rozhovor

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

23. 11. 1870 - V Smolenickej Novej Vsi sa narodil vynálezca Štefan Banič . V rokoch 1907-1920 žil v USA, kde zostrojil padák, ktorý 3. júna 1914 vyskúšal keď zoskočil zo 41-poschodového washingtonského mrakodrapu. Americké úrady mu naň pridelili patent, odkúpila ho americká armáda a úspešne bol využívaný počas 1. svetovej vojny.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC