Andrej Danko: Múdry štát sa nezbavuje svojich strategických podnikov

27.02.2016

Slovenská národná strana opäť zdôrazňuje, že ochrana strategických energetických podnikov je pre SNS prioritou. Každá vláda – bez ohľadu na pozíciu v politickom spektre – musí povedať ,,dosť“ ekonomickému drancovaniu a odlevu finančných prostriedkov v strategických a pôvodne slovenských spoločnostiach.

Štát musí vlastniť strategické podniky, pretože aj z ich ziskov môže financovať školstvo, zdravotníctvo, sociálnu oblasť pre znevýhodnených a slabých, pomôcť infraštruktúre školstva, zdvihnúť platy učiteľom či zdravotným sestrám. SNS dlhodobo deklaruje, že len ústavný zákon ochráni záujmy štátu ohľadom vlastníctva strategických, najmä energetických spoločností.

Energie sú kľúčové tak pre podnikateľský segment, ako aj pre domácnosti. SNS ponúka víziu silného štátu, ktorý dokáže garantovať podmienky pre jedných aj druhých. Slovenské domácnosti likviduje každý nárast cien energií. Konkurencieschopnosť našich podnikov, ktoré majú najdrahšie energetické vstupy, najdrahšiu energiu v Európe, nielen kvôli výrobcom energií, ale aj kvôli distribučným spoločnostiam, si tiež vyžaduje pevnú ruku.

Silná vláda na čele so silným predsedom vlády musia mať dostatočné páky na to, aby ovplyvnili hospodárenie v strategických spoločnostiach. Tie musia mať vo svojom podnikaní vymedzené mantinely , nemôžu hazardovať a vo svojej činnosti ísť do neprimeraného rizika.

Preto Slovenská národná strana presadzuje vo svojom programe prijatie ústavného zákona o ochrane strategických podnikov, ktorým by bola daná povinnosť vlády odkúpiť, spravovať a rozvíjať majetkové účasti v strategických spoločnostiach tak, aby štát nad nimi nikdy nestratil kontrolu. SNS zároveň presadzuje definíciu strategických podnikov a striktný zákaz pre akúkoľvek vládu nakladať s majetkovými pávami v týchto spoločnostiach tak, aby stratila nad nimi majoritnú kontrolu. SNS sa v tejto súvislosti osobitne zameriava na energetiku, plynárenstvo, petrochemický priemysel a telekomunikačné spoločnosti.

Podľa SNS by sa ústavným zákonom o ochrane strategických podnikov definitívne vymedzila hranica medzi dlhodobým národohospodárskym záujmom občanov Slovenska a individuálnymi či úzkoskupinovými záujmami súkromného sektora a finančných skupín.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

23. 11. 1870 - V Smolenickej Novej Vsi sa narodil vynálezca Štefan Banič . V rokoch 1907-1920 žil v USA, kde zostrojil padák, ktorý 3. júna 1914 vyskúšal keď zoskočil zo 41-poschodového washingtonského mrakodrapu. Americké úrady mu naň pridelili patent, odkúpila ho americká armáda a úspešne bol využívaný počas 1. svetovej vojny.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC