Andrej Danko na tlačovej konferencii: SNS podá na Generálnu prokuratúru podnet na OĽaNO

20.02.2014

Slovenská národná strana (SNS) podá na Generálnu prokuratúru SR podnet na hnutie OĽaNO Igora Matoviča. SNS má podozrenie z porušovania zákona pri využívaní štátnej subvencie určenej na činnosť strany. Predseda SNS Andrej Danko to uviedol dnes na tlačovej konferencii v Bratislave.

Trestný zákon pozná totiž trestný čin subvenčného podvodu. Dopustí sa ho osoba, ktorá získa štátnu podporu na základe uvedenia nepravdivých informácií. Predseda OĽaNO nechal na ministerstve vnútra zaregistrovať stanovy strany, v ktorých sa píše, že členom OĽaNO sa môže stať každý občan SR s trvalým pobytom na území SR, ktorý dosiahol vek 18 rokov, je spôsobilý na právne úkony a zaviaže sa dodržiavať stanovy a program hnutia. Táto štandardná formulácia je dôležitá, aby ministerstvo stanovy nového politického subjektu zaregistrovalo.

Z právneho hľadiska má OĽaNO stále len štyroch členov. Hnutie pritom nových členov prijímať nehodlá, zároveň však využíva podporu zo štátneho rozpočtu na činnosť rovnako, ako iné štandardné politické strany. ,,Igor Matovič sa však mnohokrát v médiách vyjadril, že hnutie žiadnych členov prijímať nebude. Tým porušili zákon. Generálny prokurátor by mal posúdiť, či teda bolo ministerstvo vnútra takto uvedené do omylu,” povedal Andrej Danko.

Snem v osobnom aute

,,Normálne politické strany majú svoju členskú základňu, nových členov prijímajú podľa podmienok určených v stanovách a tiež vykonávajú činnosť typickú pre strany,” povedal predseda SNS s tým, že v OĽaNO disponujú s piatimi miliónmi eur v priebehu aktuálneho politického obdobia štyria ľudia. ,,Do OĽaNO chcelo vstúpiť mnoho ľudí, ale neprijali ich. Kým predseda štandardnej politickej strany sa zodpovedá pred snemom, na ktorom sa napríklad v prípade SNS zúčastňujú stovky ľudí, v prípade OĽaNO si môžu snem zorganizovať aj v osobnom aute na ceste z Trnavy do Zelenča,” dodal Andrej Danko.

Dodal, že mnoho ľudí do hnutia vstúpiť chcelo, neboli však prijatí. ,,Aj v SNS prijímame nových členov a stane sa, že niekoho neprijmeme. Je to však vždy z dôvodov, ktoré sú ošetrené v stanovách a záujemca dostane vysvetlenie, prečo nebol prijatý,” zdôraznil predseda národniarov. SNS má približne 3000 členov, ktorým sa musí predseda strany zodpovedať. SNS má tiež tradičnú hodnotovú základňu, z ktorej predstavitelia strany vychádzajú pri tvorbe politiky.

,,Politici, ktorí nemajú hodnotové predsavzatia, robia ľúbivú politiku a útočia raz na toho a raz na iného,” povedal Andrek Danko a uviedol príklad, že strana ako OĽaNO môže ísť jeden deň na pochod za práva gayov a druhý deň na pochod za rodinu. Na jednej strane Igor Matovič útočí na súčasnú vládu a pritom je jej jediným kolaičným partnerom – práve pre to, že nominoval svojho človeka – Petra Polláka – ako splnomocnenca vlády pre rómske komunity.

Pozametať pred vlastným prahom

,,Mojim cieľom nie je na Igora Matoviča útočiť, ale prinútiť ho, aby jeho hnutie začalo fungovať ako štandardná politická strana a aby začal prijímať členov,” povedal predseda SNS. ,,Na SNS bola hádzaná špina za rôzne kauzy. A jeden z tých, ktorí na nás ukazovali prstom, si nepozametal pred vlastným prahom. My sme si poriadok v strane urobili, a preto sa môžeme pozrieť aj na politických súperov,” zdôraznil Andrej Danko. SNS podľa neho chce dosiahnuť to, aby strany na Slovensku boli štandardné a vytvárali prostredie pre štandardnú politickú súťaž.

Pre všetky spomenuté dôvody požiadal v tejto súvislosti predseda SNS generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára o prijatie. Pokiaľ nedostane termín, podnet bude odovzdaný v podateľni GP SR.

-kh-

Videozáznam z TB:
http://www.sns.sk/video/?play=tlacova-beseda-sns-20-2-2014

Záznam z relácie TA3 “Tak takto?!” s hosťom – predsedom strany SNS Andrejom Dankom na tému “SNS o Obyčajných ľuďoch”:
http://www.ta3.com/clanok/1035476/sns-o-obycajnych-ludoch.html

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

28. 3. 1848 – Na zhromaždení ľudu v Liptovskom Mikuláši boli prijaté Žiadosti slovenského národa v stolici Liptovskej. Požadovali neobmedzené používanie slovenčiny na slovenskom území, zastúpenie Slovákov na uhorskom sneme a uznanie Slovákov za národ.

28. 3. 1919 – Zišiel sa prvý povojnový zjazd SNS. Jej vedenie publikovalo v Národných novinách v septembri 1919 program s názvom Čo chce Slovenská národná strana.

KALENDÁR PODUJATÍ
marec 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC