Andrej Danko: Napriek odmietnutiu Generálnej prokuratúry SNS trvá na svojom

17.02.2014

Generálna prokuratúra Slovenskej republiky odmietla podnet Slovenskej národnej strany ohľadom možného porušovania volebnej kampane prezidentskými kandidátmi. Napriek odmietnutiu však SNS trvá na tom, že kandidáti na post hlavy štátu by mali dodržiavať zákon ako prví a ísť občanom príkladom.

GP SR vo svojom zdôvodnení o. i. uvádza, že ,,nemá oprávnenie vykonávať previerky dodržiavania zákonov subjektmi, ktoré vedú kampaň na funkciu prezidenta Slovenskej republiky”, pretože ,,sa nejedná o postup orgánu verejnej správy…”. V ďalšej časti zdôvodnenia sa píše, že ,, zákon č. 46/1999 Z. z. o spôsobe voľby prezidenta Slovenskej republiky, o ľudovom hlasovaní a jeho odvolaní a doplnení niektorých ďalších zákonov nemá ustanovenie, ktoré by obsahovalo sankciu za nedodržanie zákazu vedenia kampane mimo určeného času”.

SNS plne rešpektuje odpoveď Generálnej prokuratúry SR. Zároveň však zdôrazňuje, že napriek tomu, že prezidentskí kandidáti nie sú postihnuteľní sankciami za nedodržanie zákona ohľadom dĺžky volebnej kampane, mali by si uvedomiť, že kandidujú na post hlavy štátu, na post prvej osoby v tejto republike. Preto by ako prví mali striktne dodržiavať zákon a ísť príkladom všetkým občanom. Napriek tomu, že zákon porušenie dĺžky predvolebnej kampane nesankcionuje, prezidentskí kandidáti by sa už len z morálneho dôvodu mali držať litery zákona.

SNS podala podnet na Generálnu prokuratúru v súvislosti s porušovaním zákona č. 46/1999 Z.z. o spôsobe voľby prezidenta Slovenskej republiky, podľa ktorého kampaň začína až 15 dní pred prvým kolom prezidentských volieb a končí 48 hodín pred voľbami. Väčšina prezidentských kandidátov však už v lete začala billboardovú kampaň, ako aj kampaň v elektronických médiách v podobe účasti na diskusných reláciách. SNS zároveň vyzvala všetkých prezidentských kandidátov, aby vytvorili transparentné účty a umožnili tak verejnosti kontrolu financovania kampane. Doteraz tak však urobili len štyria kandidáti.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

27. 3. 1848 – Pod vedením Janka Kráľa a Jána Rotaridesa sa vzbúrili roľníci v piatich dedinách Hontianskej stolice. Žiadali zrušenie poddanských povinností a právo používať slovenčinu v úradoch a školách.

27. 3. 1996 – NR SR prijala zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému.

KALENDÁR PODUJATÍ
marec 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC