Andrej Danko: Nárast maďarského extrémizmu hrozí zhoršením vzťahov

08.04.2014

Slovenská národná strana (SNS) opäť vyzýva kompetentné slovenské orgány, aby žiadali od Maďarska zoznam tzv. ,,nových“ občanov, teda etnických Maďarov žijúcich mimo Maďarska, ktorí dostali maďarské občianstvo.

Takíto ,,noví“ maďarskí občania sa totiž mohli zúčastniť na maďarských parlamentných voľbách. Pritom – konkrétne v prípade Slovenska – porušili zákon, ak nenahlásili získanie maďarského občianstva. Podľa slovenskej legislatívy totiž ten, kto prijme občianstvo cudzieho štátu, stráca to slovenské.

SNS túto žiadosť opakuje aj v súvislosti s nárastom voličských hlasov v prípade maďarského extrémistického Jobbiku v nedeľňajších maďarských parlamentných voľbách . Táto strana sa ani v predvolebnej kampani neštítila porušovať zákony iných krajín, čo sa ukázalo na prípade volebných billboardov na území Slovenska.

SNS sa obáva, že sila extrémistického Jobbiku v maďarskom parlamente môže prispieť k zhoršeniu slovensko-maďarských vzťahov a k zvyšovaniu napätia medzi našimi krajinami. Apeluje preto na kompetentných slovenských politikov a kompetentné slovenské orgány, aby vyvinuli všetko úsilie a zabránili takémuto scenáru. Možno aj apelom na maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorého strana FIDESZ získala vo voľbách neuveriteľne silný mandát a môže v tejto veci konať. Pokiaľ totiž Orbánovi záleží na Maďarsku, záleží mu aj na dobrých susedských vzťahoch.

SNS veľmi pozorne monitorovala kampaň maďarských politických strán na slovenskom území, dokonca demonštratívnym, ale pokojným spôsobom zakryla billboard Jobbiku v Dunajskej Strede. Podľa SNS síce Viktor Orbán bojuje v mene Maďarov s monopolmi a bankami, niečo také potrebujú aj občania Slovenska. Na strane druhej – práve v mene Maďarov a ich pokojného spolunažívania so susedmi, by mal upraviť legislatívu, dať ruky preč od Slovenska a nekradnúť mu občanov.

Viac info:
www.sns.sk/madarskevolby