Andrej Danko online na portáli EurActiv

22.04.2014

Vo štvrtok 17. apríla bol predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko na online diskusii portálu Eur Activ. Prepis diskusie si môžete pozrieť nižšie:

Dobrý deň, začíname chat s Andrejom Dankom. Prvá otázka: Znamená Vaša kandidatúra, že SNS dáva európskej politike väčšiu prioritu ako slovenskej?

Dobrý deň. Moja kandidatúra znamená, že som si plne vedomý svojej zodpovednosti za budúce fungovanie Slovenskej národnej strany. Stal som sa predsedom SNS vo veľmi ťažkých časoch, kedy starí politici v štandardných stranách zlyhali. Som advokát, ktorý vykonáva politickú činnosť bez akejkoľvek majetkovej výhody a moja kandidatúra do Bruselu je v súčasnom stave strany aj mojou povinnosťou. Ktorá iná strana ako najstaršia politická strana SNS by mala mať zastúpenie v Bruseli? Pokiaľ sa nám podarí vrátiť SNS novým prístupom opäť do sŕdc Slovákov, tak veríme, že už ich nesklameme.

U nás nebýva zvykom, aby na pozíciu europoslanca kandidoval predseda strany, vzdáte sa tohto postu po prípadnom úspechu alebo ho budete zastávať z Bruselu?

AD: Tak ako som sa vyjadril v prvej otázke, dopĺňam, že v iných častiach EÚ je zvykom práve bojovať o post europoslancov v najsilnejšom zložení, pretože Brusel je dnes miesto, ktoré rozhoduje o našej budúcnosti a pri súčasných technických možnostiach jeho vzdialenosť pre činnosť politickej strany nehrá žiadnu úlohu.

Ako hodnotíte pracú aktuálneho europoslanca z radov SNS v EP? Čo považujete za jeho najväčšie úspechy? Ďakujem.

AD: Súčasný europoslanec je – nie podľa mňa, ale podľa štatistík EP – jedným z najaktívnejších slovenských poslancov so vzorovou dochádzkou a charakterným plnením svojich sľubov v súlade s programom svojej materskej strany. Jaroslav Paška vyvinul enormné kroky proti iniciatívam maďarských poslancov, napríklad pri zákone o dvojakom občianstve.

Aký je Váš názor na súčasné dianie na východnej Ukrajine a predchádzajúcu anexiu Krymu?

AD: SNS ide od eurovolieb ako jediná so svojim programom, ktorý je na www.popradskememorandum.sk. V jeho prvých bodoch hovoríme o nutnosti garantovania hraníc a zachovania povojnového usporiadania. SNS hovorí, že do EÚ nepatrí Turecko, ale ani Ukrajina. EÚ sa už musí prestať rozrastať, musí sa zaoberať prienikmi spoločných záujmov. Ukrajina je výsledok rozpínavosti EÚ a musela priniesť napätie. SNS hovorila „nie“ vzniku formou referenda i vo veci Kosova. Nie je šťastné, napriek historickej súvislosti, že aj Krym vznikol referendom. Táto situácia nemusela nastať, keby si predstavitelia EÚ uvedomili, že únia ani krajiny NATO nemôžu bezprostredne susediť s Ruskom. Som egoista vo vzťahu k Slovákom a preto egoisticky poviem, že nech si tento spor USA a Rusko riešia oni a modlím sa, aby ich spor neskončil vojnovým konfliktom a nezomierali nevinní.

Akým konkrétnym témam sa chcete v EP venovať, keď teda mate pocit, že Únia pripravuje Slovensko o právomoci?

AD: Ako som povedal máme jasné programové hodnoty, ktoré hovoria, že EÚ sa musí komplexne zreformovať. Musia sa definitívne určiť oblasti, v ktorých Brusel bude rozhodovať a ktoré definitívne ostanú členským krajinám. Nesúhlasíme s ďalším odovzdávaním kompetencií, pokiaľ nebudeme vidieť, že únia si plní svoje povinnosti v oblastiach, ktorých zodpovednosť za našich ľudí prevzala. Uvediem príklady. Pokiaľ chce EÚ rozhodovať v hospodárskych oblastiach, musí mať rovnaký meter napríklad vo vzťahu k zamestnávateľom. Je nemysliteľné, aby robotníci u jedného zamestnávateľa akým je napríklad VW, zarábali tak rozdielne na tej istej linke, ktorá je v Bratislave alebo vo Wolfsburgu. Je nesporné, že únia má svoje výhody, ale je v dnešnej dobe viac ako jasné, že pokiaľ budeme napríklad tak bezhlavo pomáhať krajinám, ktoré si umelo držia svoj životný štandard a ktoré sa zadlžili tak to bude ohrozovať jej budúcnosť, ale čo je horšie prehlbovať sociálne rozdiely jednotlivých krajín.

Viac na:
http://www.euractiv.sk/parlamentny-spravodaj-000461/clanok/pytajte-sa-andreja-danka-kandidata-na-europoslanca-022313

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

28. 3. 1848 – Na zhromaždení ľudu v Liptovskom Mikuláši boli prijaté Žiadosti slovenského národa v stolici Liptovskej. Požadovali neobmedzené používanie slovenčiny na slovenskom území, zastúpenie Slovákov na uhorskom sneme a uznanie Slovákov za národ.

28. 3. 1919 – Zišiel sa prvý povojnový zjazd SNS. Jej vedenie publikovalo v Národných novinách v septembri 1919 program s názvom Čo chce Slovenská národná strana.

KALENDÁR PODUJATÍ
marec 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC