Andrej Danko: Politika sa robí pre spájanie rôznorodých ľudí

30.06.2016

Odmietam súťažiť v politike so stranami, ktoré za nič nezodpovedajú. Problémom politiky na Slovensku je, že do Národnej rady sa dostali až sektárske strany príbuzných, bratrancov a uzavretého počtu členov. Majú menej členov dokopy, ako sme my mali delegátov na sneme, ktorých bolo 450.

Povedal to predseda NR SR a predseda SNS v rozhovore pre denník Pravda. Dotkol sa výsledkov britského referenda, vnútropolitických tém, ale aj koncesionárskych poplatkov. Povedal tiež, že politika sa robí pre spájanie ľudí, ktorí sú z rôznych sociálnych vrstiev, rôznej farby pleti, národnosti. Uvádzame časť rozhovoru, ktorý v denníku vyšiel začiatkom týždňa. Andreja Danka sa pýtal redaktor Igor Stupňan.

V parlamente je všetko len nie slušnosť, ktorú ste aj vy sľubovali. Čo s tým ako predseda parlamentu mienite urobiť?

Keby som mal väčšie kompetencie, tak tých pár ľudí rovno vyveziem von a niektorých odveziem do Pezinka. Nie je normálne, aby sa v parlamente rozťahovali bannery, dokonca sa porušovali zákony, keď sa falšujú bankovky. Nemôžete len tak vytvoriť reprodukciu 500-eurovej bankovky a v objeme 12 miliónov eur ich rozsypať v Národnej rade. Len so sebazaprením, vypätím nervov sa dá odolávať tomu mediálnemu tlaku a vykrikovaniu. Veď človek je len z mäsa a kostí, často som aj ja na hrane, že preboha, čo ste sa zbláznili niektorí? Stále dookola rozprávajú a mediálne komunikujú hystériu. Ľudia, ktorí toto sledujú, musia žasnúť. Problémom politiky na Slovensku je, že do Národnej rady sa dostali až sektárske strany príbuzných, bratrancov a uzavretého počtu členov. Začala to prvá SaS, ktorá má 120 členov, Matovič štyroch a ostatné strany po pár. Oni majú menej členov dokopy, ako sme my mali delegátov na sneme, ktorých bolo 450. Sú to uzavreté spoločenstvá ľudí, ktoré si dajú bez hanby na kandidačné listiny blízkych príbuzných, priateľov, ktorí keď dostanú peniaze od štátu na politiku, vynakladajú ich do spriatelených médií a záhadným spôsobom. Nemajú záujem o riešenie spoločenských problémov a ani spájať ľudí, lebo majú isté funkcie vo svojich stranách. Sú to neodvolateľní zabetónovaní lídri. Podľa stanov OĽaNO nie je možné konať snem bez prítomnosti Igora Matoviča a pritom sú tam štyria členovia. Títo ľudia majú veľmi ľahkú pozíciu. Nezodpovedajú ani za členov strany, ich to ani nezaujíma. Ich zaujíma mediálne teátro, poslanecký plat a príjem strany. Tá exhibícia a záujem médií im robí dobre. Ale politika sa nerobí preto, aby som sa cítil dobre, keď dourážam každého naľavo, napravo a dosiahnem sebauspokojenie. Politika sa robí pre spájanie ľudí, ktorí sú z rôznych sociálnych vrstiev, rôznej farby pleti, národnosti. Spoločnosť je celá popretkávaná rôznymi ľuďmi a názormi, ale štát musí nejako fungovať. Títo ľudia v parlamente však okrem hystérie nedokážu nič predostrieť.

Budete teda presadzovať v novele zákona o politických stranách, aby mali isté minimum členstva?

Jasné. Odmietam súťažiť v politike s nejakými sektárskymi stranami, ktoré za nič nezodpovedajú. Prečo by som mal súťažiť so šéfom SaS, ktorý má 120 kamarátov v strane, s Igorom Matovičom, ktorý má štyroch, alebo s ďalšími, ktorí sa nemusia nikomu spovedať. Poznám veľa ľudí, ktorí mi píšu a ktorí sa chceli stať členmi OĽaNO a SaS a na ich snemoch chceli povedať, že by politiku robili aj inak. Veď o tom je demokracia.

Nekultúrnosť parlamentu sa však stále zhoršuje. Máte na to, aby ste to zvládli?

Mám za sebou vysokú školu zvanú procesy v SNS. Môj prah zraniteľnosti mám vďaka tomu veľmi vysoko. Keď si spomeniem na môjho predchodcu, myslím si, že ešte vždy to nedosahuje to, čo sme museli čistiť v SNS. Jediný návod je, len občas prehltnúť, ísť ďalej a ľudí postupne presviedčať. V každom prípade ma teší, keď stretnete ľudí na ulici a povedia vám, vydržte, má to význam. Nárast sympatií k SNS ma obrovsky motivuje, že sa to dá vydržať a odstaviť hysterikov a cholerikov mimo sféry parlamentu.

Celý rozhovor si môžete prečítať na:
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/397363-danko-to-ze-madaric-chyta-hysteriu-je-jeho-problem/