Andrej Danko: Slovensko a Vatikán sú symbolicky spojení sv. Cyrilom a Metodom

23.06.2016

Slovensko by veľmi rado privítalo pápeža Františka. ,,Generálna audiencia u svätého otca bola pre mňa nielen príležitosťou tlmočiť mu túto obrovskú prosbu veriacich na Slovensku, ale aj chvíľou veľkej pokory pred mimoriadnym, ale zároveň skromným človekom,“ povedal predseda Národnej rady SR a predseda SNS Andrej Danko po stretnutí s pápežom v stredu 22. júna vo Vatikáne.

Andrej Danko v súvislosti so Slovenskou národnou stranou dodal, že pre SNS je Rím symbolické miesto. Bývali tam aj slovenskí vierozvestcovia sv. Cyril a Metod, čo je pre Slovensko symbolické. Cyril a Metod šírili na Veľkej Morave kresťanstvo a kultúru, a taktiež vytvorili prvé písmo Slovanov – hlaholiku. Aj takto, niekoľko storočí vopred, pripravili Slovákov na boj o svoju vlastnú identitu, o svoj vlastný štát – o čo SNS bojovala nielen v časoch svojho vzniku, ale aj začiatkom 90. rokov 20. storočia. ,,Ale svet a spoločnosť napreduje, žijeme v Slovenskej republike, v ktorej žijú aj občania národnostných menšín – občania tejto republiky. Preto som poprosil pápeža o požehnanie pre spolužitie Slovákov, Maďarov a všetkých menšín, ktoré v tomto štáte žijú,“ dodal Andrej Danko. ,,Je pre mňa veľká česť, že som mohol pozdraviť svätého otca a že som mu mohol dať ako dar detviansky kríž,“ povedal predseda NR SR a predseda SNS.

Slovenská národná strana má tri základné piliere: národný, sociálny a kresťanský. Aj preto bolo stretnutie so svätým otcom tým viac obrovským duchovným obohatením. Mnohí predstavitelia SNS v jej histórii boli duchovnými otcami. Tvár a formu SNS teda vytvárali, dnes by sme povedali ,,kolegovia“ pápeža Františka, aj keď nedosiahli v cirkevnej hierarchii ten vrcholný post, na ktorom dnes on pôsobí. Práve národovci z radov cirkevných hodnostárov sa v histórii Slovákov zaslúžili o vyvrcholenie toho, o čo sa náš národ usiloval desaťročia: vlastný zvrchovaný štát.

Večer pred dňom audiencie sa Andrej Danko v Ríme stretol aj s krajanmi žijúcimi vo ,,večnom meste“ a zúčastnil sa na slávnostnom koncerte v Bazilike sv. Praxedy, na ktorom zaznelo hudobné dielo Ľubomíra Horňáka ,,Dvaja bratia Cyril a Metod“. V chráme, ktorý stojí na miestach historicky spätých s rímskym pobytom sv. Cyrila- Konštantína a sv. Metoda vystúpili sólisti Sisa Lelkes–Sklovská, Dušan Jarjabek a Otokar Klein. Zazneli verše Milana Rúfusa, Daniela Heviera a Mariána Brezániho, ktoré prednesol Jozef Šimonovič a spoluúčinkoval dievčenský zbor pod vedením dirigenta Adriana Kokoša. Podujatie bolo venované blížiacemu sa sviatku vierozvestcov Európy a štátnemu sviatku Slovenskej republiky, ale predovšetkým bolo jedným z podujatí sprevádzajúcich prevzatie predsedníctva v Rade Európy.

1

2

3

4

5

6

7

8

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

23. 11. 1870 - V Smolenickej Novej Vsi sa narodil vynálezca Štefan Banič . V rokoch 1907-1920 žil v USA, kde zostrojil padák, ktorý 3. júna 1914 vyskúšal keď zoskočil zo 41-poschodového washingtonského mrakodrapu. Americké úrady mu naň pridelili patent, odkúpila ho americká armáda a úspešne bol využívaný počas 1. svetovej vojny.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC