Andrej Danko: SNS navrhuje sprísnenie podmienok pre registráciu cirkví

27.09.2016

Podmienky registrácie cirkvi alebo náboženskej spoločnosti by sa mali sprísniť. Po novom by mali cirkvi a náboženské spoločnosti, ktoré sa chcú na Slovensku zaregistrovať, mať aspoň 50-tisíc plnoletých členov – občanov SR s trvalým pobytom na Slovensku. Túto zmenu navrhla SNS v novele zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností.

Návrh zákona predložili predseda SNS a predseda NR SR Andrej Danko a poslanci NR SR za SNS Eva Smolíková, Tibor Bernaťák, Anton Hrnko, Stanislav Kmec a Dušan Tittel. ,,Cieľom predloženého návrhu zákona je eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností s hlavným cieľom registrácie – získania finančných príspevkov od štátu,” uvádzajú v dôvodovej správe. Podľa nich cirkvi a náboženské spoločnosti môžu v Slovenskej republike de iure aj de facto slobodne pôsobiť, pričom štát obmedzuje ich pôsobenie jedine rešpektovaním právneho poriadku.

Andrej Danko pripomína, že registráciou získava náboženský subjekt výhody vrátane možnosti žiadať štát o finančné príspevky napr. pre svojich duchovných a cirkevné ústredia, na prevádzku cirkevných škôl, vyučovanie náboženstva na štátnych školách. Štát má preto legitímne právo určiť registračné podmienky, ktoré spĺňajú tie náboženské subjekty, ktorých vieru vyznáva nie zanedbateľný počet občanov SR. V súčasnosti treba na registráciu 20.000 členov.

Podľa návrhu SNS by v prípade schválenia začala účinnosť novely od januára 2017. Poslanci zároveň zdôrazňujú, že registračné podmienky neznamenajú obmedzenie náboženskej slobody.

TASR, -kh-

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

24. 11. 1805 – V Rimavskej Sobote zomrel Peter Madáč, slovenský lekár, chemik, spisovateľ a publicista, vo funkcii stoličného lekára položil základy verejného zdravotníctva v Liptove, zároveň vypracoval návrh na školenie pôrodných babíc.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC