Andrej Danko: Stratégia pre mládež sa nedá uplatniť bez celkovej reformy

26.04.2014

Slovenská národná strana (SNS) je znepokojená faktom, že vyše 70 percent mladých ľudí chce žiť mimo Slovenska. Podobné štatistiky vyšli v priebehu niekoľkých minulých mesiacov viac razy. Ale teraz je oveľa znepokojujúcejšie, že tento fakt oficiálne priznala aj vláda.

Vláda SR v najnovšej Stratégii Slovenskej republiky pre mládež na roky 2014-2020 priznáva, že viac ako 70 percent ľudí do 30 rokov by uprednostnilo život v inej krajine. Na elimináciu tohto alarmujúceho ukazovateľa bola tiež Stratégia prijatá.

SNS sa však pýta, či je možné realizovať ciele v spomínanej stratégii bez celkovej reformy spoločnosti a naštartovania ekonomiky. Pretože ťažko môže vláda chcieť podporovať podnikanie u mladých, ak celkové podnikateľské prostredie na Slovensku je nezdravé. Aby totiž mladí mali chuť a možnosti podnikať, treba v našej krajine najmä prijať ozdravné opatrenia, ktoré by tomuto cieľu pomohli: návrat k rovnej dani, podpora živnostníkov a malých a stredných podnikateľov, zníženie odvodového zaťaženia, zmeny pri dohodách o pracovnej činnosti a dohodách o vykonaní práce, ktoré by umožnili väčšiu flexibilitu na trhu práce a podporili zamestnávanie. SNS pritom už dávnejšie navrhovala ako účinný nástroj príspevok pre zamestnávateľa na zamestnanie absolventa vo forme znížených odvodov na istý čas – teda to, čo dnes navrhuje stratégia vlády.

SNS sa tiež však pýta, ako pomôže zamestnanosti mladých ,,systematické kariérne poradenstvo na zvýšenie orientácie mladých na trhu práce”, keď ja jednoducho nemajú v čom orientovať – voľných pracovných miest je žalostne málo.

Pokiaľ ide o budúcu zamestnanosť, je nevyhnutné silnejšie prepojenie školstva a praxe: podporu technických smerov (strojárstvo, chemický priemysel, hutnícky priemysel), podporu stredných odborných škôl s konkrétnym zameraním a prepojenie odborných škôl s praxou, keďže školy dnes vypúšťajú množstvo absolventov z na trhu neuplatniteľných odborov. Pritom ministerstvo školstva – ktorého šéf predložil spomínanú stratégiu na rokovanie vlády – začiatkom roka nedalo na zoznam podporovaných odborov tie, absolventi ktorých na našom trhu chýbajú: strojárstvo či rôzne IT odbory.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

29. 3. 1990 – Federálny parlament prijal ústavný zákon o zmene názvu štátu z Československá socialistická republika na Česko-slovenská federatívna republika.

KALENDÁR PODUJATÍ
marec 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC