Andrej Danko: V novom rokovacom poriadku nie je jedno nedemokratické opatrenie

19.08.2016

Nový rokovací poriadok nie je nedemokratický, trvá na tom predseda Národnej rady SR a predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko. Zmeny rokovacieho poriadku priniesol sám a chcel by ich predložiť na septembrovú schôdzu parlamentu, uvádza Tlačová agentúra Slovenskej republiky.

V návrhu je časové obmedzenie vystúpení poslancov, silnejšie právomoci predsedu parlamentu aj niekoľkotisícové pokuty pre neposlušných poslancov. Zakázané by mali byť audiovizuálne pomôcky aj transparenty, a tiež strava. Piť poslanci v pléne budú môcť. ,,V rokovacom poriadku nenájdete jedno nedemokratické opatrenie. Nie je tu jeden zásah do opozičného práva. Každý zásah sa týka koaličných aj opozičných poslancov,” vyhlásil Andrej Danko v parlamente po rokovaní poslaneckého grémia.

Predseda NR SR je presvedčený, že nové pravidlá skultivujú parlament. ,,Očakávam zlepšenie kvality procesov, úctu medzi kolegami,” poznamenal A. Danko. V súčasnosti podľa neho nie je v parlamente elementárna slušnosť a klame sa tu. Upozornil tiež, že došlo aj k ústupkom opozícii. Zmeny v rokovacom poriadku by sa tak mali týkať aj Hodiny otázok. ,,Upustili sme od parlamentnej stráže,” uviedol ďalší príklad ústupku.