Andrej Danko vo Viedni prezentoval pohľady SNS na reformu únie

24.04.2014

Nevyhnutnosť reformovať Európsku úniu aj pri využití spojenia európskych národných strán – to bola hlavná idea, ktorú v mene Slovenskej národnej strany prezentoval jej predseda Andrej Danko v stredu 23. apríla vo Viedni na pódiovej diskusii Inštitútu Cajetana Feldera.

Inštitút Cajetana Feldera je blízky Slobodnej strane Rakúska (FPÖ), ktorú SNS považuje za partnerskú stranu. Spoludiskutérmi predsedu SNS bol ústredný tajomník FPÖ a kandidát do Európskeho parlamentu za stranu č. 1 Harald Vilimsky a novinár a bývalý šéfredaktor Die Presse Andreas Unterberger. Diskusiu viedol prezident Inštitútu Cajetana Feldera a bývalý politik FPÖ Walter Prinz.

Účastníci pódiovej diskusie sa zhodli na tom, že Európska únia v súčasnej forme nemôže existovať. Podľa Haralda Vilimského je jedinečnosť Európy práve v tom, že v nej žijú rôzne národy s vlastnými identitami, ktoré treba zachovať. Preto sa únia nedá zmeniť európsky federálny štát podľa vzoru Spojených štátov amerických.

Andrej Danko opäť vyzval hľadať prieniky, ktoré vlasteneckým stranám v členských štátoch EÚ pomôžu prijať jednotnú stratégiu pri úsilí zmeniť úniu. Pripomenul, že SNS iniciovala prijatie spoločného dokumentu v európskom meradle, podľa vzoru Popradského memoranda, ktoré v niekoľkých bodoch žiada reformu únie v rôznych oblastiach.

Jedna z otázok prítomných bola, aký má predsedu SNS názor na konflikt na Ukrajine. Podľa Andreja Danka ho spôsobila o. i. aj rozpínavosť únie, ktorej snaha o nekonečné rozširovanie je kontraproduktívna. Pripomenul historicky inak orientovanú príslušnosť Ukrajiny a zdôraznil, že tak, ako Ukrajina, ani Turecko do únie nepatria. Vyslovil tiež obavy, že ukrajinský konflikt by mohol prerásť do širších rozmerov. Na margo toho, ako aj deklarovanej budúcej americkej pomoci Ukrajine, ktorá by vyžadovala spoluprácu členských krajín NATO, zôraznil: ,,20 rokov boli na Slovensku sovietski vojaci. Nikto z nás nechce, aby tu boli ďalších 20 rokov americkí vojaci,” – za čo zožal veľký potlesk.

Na diskusii vo Viedni za zúčastnil tiež predseda Mládeže SNS Maroš Pavlovič, ktorý sa tam neformálne stretol s predstaviteľmi mládežníkov z FPÖ. Stredajšie viedenské podujatie tak dostalo nový rozmer – a to začiatok spolupráce medzi oboma mládežníckymi organizáciami.

-kh-

W1

W2

W3

W4

W5

W6

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

23. 4. 1949 – Vznikol Československý zväz mládeže (ČZM) a Pionierska organizácia (PO ČZM).

23. 4. 1983 – V Bratislave zomrel Paľo Bielik, slovenský režisér a prvý predstaviteľ Jánošíka v novodobej slovenskej filmovej histórii.

KALENDÁR PODUJATÍ
apríl 2017
P U S Š P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930