Ján Ikrényi: Reforma justície

10.02.2014

Premiér Robert Fico na minulotýždňovej tlačovke uviedol, že justícia nie je v takej pozícii, ako by sme od nej očakávali po 21 rokoch.

Áno, je fakt, že justícia je v zlej kondícii a treba povedať – i keď to bude zrejme vyzerať hrozivo – a to: „Nečudujme sa tomu, veď aj justícia je obrazom tejto spoločnosti.“ Tak, ako nedobre stojí táto spoločnosť v iných oblastiach spoločenského, politického i hospodárskeho života, tak je na tom zle a možno ešte i horšie samotná justícia. V tomto prípade je to však o to väčšie nebezpečenstvo, pretože následkom takéhoto stavu môže byť anarchia.

Fakt je ten, že od r. 1989 až doteraz nedošlo k faktickej a zároveň komplexnej reforme justície. Isteže, boli prijaté mnohé právne predpisy a rôzne opatrenia, ale ani jedna vláda doteraz neuskutočnila skutočnú reformu justície. Je viac než isté, že túto reformu nezrealizuje ani terajšia vláda Roberta Fica. Reformu možno uskutočniť len za najširšieho konsenzu, bez politikárčenia a už vonkoncom nie formou vzájomného osočovania predstaviteľov politických strán o tom, kto čo urobil a čí to bol skorší nápad. Žiaľ, niekoľko posledných tlačoviek, ktoré prebehli médiami, je toho dôkazom. Pritom výsledky z nich nie sú žiadne. Čo z toho majú občania? Asi len toľko, aby eventuálne dali za pravdu buď Ficovi, Hrušovskému alebo Žitňanskej? K bývalej ministerke spravodlivosti, ktorá sa snažila dokázať, čo všetko urobila ona za 2 roky svojho politikárčenia sa nebudem vyjadrovať, keďže niekoľkokrát opakovane som sa zaoberal jej pôsobením a to na niekoľkých tlačovkách, ale aj niekoľkými článkami.

Reformu justície treba odpolitizovať. Túto môžu uskutočniť len odborníci a nie politici. Tí by si mali akurát splniť povinnosť reformu podporovať a následne ju v parlamente schváliť. Reforma musí byť celoplošná a musí sa týkať všetkých oblastí justície a to personálnej, legislatívnej, ale i inštitucionálnej. Je zrejmé, že tieto oblasti spolu navzájom súvisia a sú vzájomne prepojené.

V poslednej dobe rezonuje potreba vykonať bezpečnostné previerky sudcov, ktoré ako zásadné opatrenie navrhuje terajšia vláda. Nemám voči tomu námietky, nech sú súčasťou reformy, avšak podstatné je prehodnotenie doterajšej činnosti každého jedného sudcu, ak máme na mysli požiadavku rýchlosti konania, kvality a transparentnosti rozhodovania.

Je najvyšší čas spracovať a prijať morálny a etický kódex sudcov a pracovníkov justície. Sudca je sudcom nielen v pojednávacej sieni alebo v budove súdu. Sudca je sudcom i na verejnosti, ktorá veľmi citlivo sleduje jeho konanie a správanie sa. (Sudca si musí rozmyslieť, či si môže dovoliť dať si pol deci v pohostinstve štvrtej cenovej skupiny a s kým.)

Treba spracovať a prijať nový spôsob kreácie sudcov:
– vytvoriť nový systém kontroly činnosti a hodnotenia sudcov
– funkčné obdobie riadiacich funkcionárov súdov všetkých stupňov obmedziť max. na dobu 2 volebné obdobia
– zvýšiť kompetentnosť súdnych tajomníkov ako i pracovníkov všeobecných súdov a prepracovať systém sústavného vzdelávania sudcov, súdnych tajomníkov a pracovníkov justície
– reorganizáciu súdov v nadväznosti na nové usporiadanie štátu a to podľa krajov -západoslovenský, stredoslovenský, východoslovenský a Bratislavský krajský súd pre Mesto Bratislava

Na úseku legislatívy je potrebné prijať nový zákon o súdnej rade o jej právomociach a kompetenciách. Tento by mal obsahovať i spôsob kreácie a zloženie členov súdnej rady jej funkčné obdobie, ktoré by mohli byť 7 rokov a zavedenie rotačného princípu, kde pri 14 členoch súdnej rady by každý z týchto členov vykonával funkciu predsedu po dobu 6 mesiacov.

Je najvyšší čas, ba dokonca je už neskoro, ale je to stále nevyhnutnosť uskutočniť rekodifikáciu občianskeho práva a rekodifikáciu obchodného práva.

Tiež je nevyhnutná zmena volebného zákona – kombinovaný volebný systém tak, aby občania slovenskej národnosti mohli uplatňovať svoje volebné právo aj na území, kde žijú v menšine a mohli mať tak zastúpenie v zastupiteľstvách – to sa týka komunálnych volieb.

Toto sú, samozrejme, len podľa nás najdôležitejšie opatrenia a zmeny, ktoré treba prijať v záujme toho, aby došlo k reforme justície. Tieto opatrenia musia byť s mnohými ďalšími súčasťou vládneho programu vlády, ktorá vzíde v ďalších voľbách a musia byť riešené komplexne. Mnohé návrhy sú a mali by byť predmetom diskusie, keďže sme zdôraznili, že pri ich vytváraní a prijatí by mal byť prítomný všeobecný konsenzus.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

27. 3. 1848 – Pod vedením Janka Kráľa a Jána Rotaridesa sa vzbúrili roľníci v piatich dedinách Hontianskej stolice. Žiadali zrušenie poddanských povinností a právo používať slovenčinu v úradoch a školách.

27. 3. 1996 – NR SR prijala zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému.

KALENDÁR PODUJATÍ
marec 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC