Jaroslav Paška: Je čas konať. No v Bruseli stále len akademicky debatujú!

21.01.2016

Podľa informácií pracovníkov agentúry Frontex sa v utečeneckých enklávach v Sýrii, Turecku, ale aj Líbyi pripravuje tento rok na presun do Európy okolo troch miliónov ľudí. Je to trojnásobok toho, čo musela po teatrálnom Merkelovej pozvaní utečencov a následnom zlyhaní schengenskej hranice absorbovať Únia v uplynulom roku.

Utečenecká vlna, o ktorej takmer všetci predstavitelia členských štátov tvrdia, že ju v svojich krajinách nedokážu absorbovať, sa už pomaly začína dvíhať.

Namiesto dohodnutých rýchlych a efektívnych opatrení európskych inštitúcií na sfunkčnenie ochrany vonkajšej hranice EÚ však postupne začínajú uzatvárať svoje hraničné priechody Fíni, Švédi, Dáni, Nemci, ale aj Rakúšania, Slovinci a Macedónci. Zjavne neveria tomu, že Brusel do jari zabezpečí reálnu ochranu územia EÚ pred nekontrolovaným pohybom migrantov.

Ani vyhlásenia predsedu Európskej rady Donalda Tuska, či Merkelovej kolegu z CSU Edmunda Stoibera z posledných dní nenaznačujú, že by tempo a reálne opatrenia Európskych inštitúcií, aj kľúčových štátov EÚ zodpovedajúco reagovali na blížiacu sa hrozbu. Bavorský premiér E. Stoiber dokonca vyhlásil, že ak kancelárka Angela Merkelová do konca marca zásadne nezmení politiku nekontrolovanej otvorenosti k migrantom, nevyhne sa konfrontácii a CSU sa pokúsi na svoju stranu získať aj Merkelovej Kresťanskodemo­kratickú úniu (CDU), „v prípade potreby” aj proti jej názoru.

Je možné, že ješitnosť nemeckej kancelárky A. Merkelovej, spolu s alibizmom predsedu Európskej komisie J.C. Junckera, budú aj naďalej brániť realizácii spoločných, rýchlych a účinných opatrení Únie na zastavenie ďalšej utečeneckej vlny.

Preto sa vláda SR, rovnako ako iné krajiny EÚ, musí pripraviť aj na prípadnú samostatnú ochranu štátu pred nekontrolovaným pohybom imigrantov na jej území a slovenská diplomacia musí začať samostatne konať na pôde OSN o dosiahnutí spoločného materiálneho a technického zabezpečenia pomoci obetiam občianskej vojny v Sýrii, prostriedkami všetkých 148 signatárov Dohovoru o právnom postavení utečencov.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

21. 11. 1916 – Zomrel rakúsky cisár, český a uhorský kráľ František Jozef I. Patril k najvýznamnejším monarchom 19. storočia, vládol 68 rokov.

21. 11. 2002 – Slovensko spolu so Slovinskom, Bulharskom, Rumunskom, Estónskom, Lotyšskom a Litvou dostalo na summite NATO v Prahe pozvanie na vstup do NATO.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC