Jaroslav Paška: Namiesto demokratizácie brutálne uchopenie moci?

23.08.2016

Rozhodnutie britskej verejnosti o vystúpení z Únie prirodzene otvorilo aj diskusiu o budúcnosti ďalšieho fungovania EÚ. Najmä preto pozval slovenský premiér Róbert Fico do Bratislavy na neformálne rokovanie o pragmatickom manažovaní vystúpenia Veľkej Británie z EÚ a definovaní potrebných korekcií ďalšieho fungovania Únie predstaviteľov 27 členských štátov EÚ.

Už koncom júna, niekoľko mesiacov pred bratislavským summitom, však dvojica ministrov zahraničných vecí Nemecka a Francúzska (Frank-Walter Steinmeier a Jean-Marc Ayrault) v dokumente “Silná Európa vo svete plnom neistôt” tvrdo vymedzila rámec možných diskusií o ďalšom smerovaní EÚ.

Vo vízii o budúcnosti EÚ, pripravenej členmi Merkelovej a Hollandovej administratívy, (dostupnom na: https://www.auswaertiges-amt.de/EN/Europa/Aktuell/160624-BM-AM-FRA_ST.html) ministri hneď v úvode vyhlasujú: “Budeme sa usilovať o politickú úniu (Teda federálny štát!) v Európe a pozývame ďalších Európanov k pripojeniu sa k projektu.“

V spoločnom dokumente ďalej autori ostatným členským štátom oznamujú, že budú v EÚ uplatňovať spoločnú, „integrovanú“ politiku v oblastiach zahraničných vzťahov, bezpečnosti, aj obrany. Chcú vytvoriť spoločnú armádu, dosiahnuť podriadenie rozviedky jednému európskemu centru, posilniť právomoci „Európskeho verejného žalobcu“, vytvoriť jednotný trestný zákon…

V ďalšom texte sa dočítame: „Nemecko a Francúzsko sú presvedčené, že je najvyšší čas začať pracovať na vytvorení skutočne integrovanej európskej azylovej, utečeneckej a migračnej politiky.“ … „Ako prvý krok, sa musí zlepšiť dublinský systém tak, aby riešil výnimočné okolnosti prostredníctvom trvalého a záväzného mechanizmu, ktorý predpokladá zdieľanie záťaže medzi všetkými členskými štátmi.“, píšu ďalej! „Po harmonizovaní dávok migrantom už nebude potrebné zavádzať kvóty, pretože z po celej EÚ rovnakých, štedrých „európskych dávok“ (vyplácaných z našich daní) si budú utečenci môcť dopriať oveľa lepší život práve v chudobnejších krajinách EÚ a tam sa prirodzene postupne presunú“ dovysvetlil minulý týždeň nový plán re-distribúcie migrantov komisár Oettinger.
K oblasti menovej únie uvádzajú, že: „Francúzsko a Nemecko sú ďalej odhodlané rýchlo harmonizovať reguláciu a dohľad aj firemných daňových režimov. Dokončenie EMU bude zahrňovať kontinuálne prehlbovanie politickej správy, ako i fiškálneho zdieľania bremena.“ (Inak povedané, aj povinné prevzatie splácania obrovských dlhov Grécka, Španielska, Portugalska, Talianska, a pod., či rýchlo rastúcich dlhov bruselských inštitúcií všetkými členmi EÚ!)

Potom, čo sa Nemcom podarilo z EÚ vytlačiť najvplyvnejšieho odporcu centralizácie Európskej únie, Veľkú Britániu, teda prechádzajú „federalisti“ do útoku a pokúšajú sa využiť aktuálnu situáciu na posilnenie svojho postavenia. Rýchlou transformáciou Únie na štátny útvar chcú potlačiť silnejúci odpor európskej verejnosti voči neakceptovateľným rozhodnutiam a opatreniam prichádzajúcim z bruselských inštitúcií, či Berlína (migračná anarchia, CETA, TTIP, zrušenie víz pre Turkov, ďalšie a ďalšie peniaze do Grécka a pod.) na ktoré by občania a voliči v národných mechanizmoch spravovania nikdy nedali svoj súhlas.

Zdá sa preto, že septembrový, neformálny, krízový „post-brexit summit“ 27 členských štátov EÚ v Bratislave nebude o potrebnom odstraňovaní demokratického deficitu súčasnej Európskej únie, ale naopak o ďalšom, silnejšom potlačení hlasu verejnosti a zahájení procesu brutálneho uchopenia moci ideológmi európskeho super-štátu. A to nie je dobrý signál ani pre nás, ani pre budúcnosť ďalších menších štátov Únie.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

21. 11. 1916 – Zomrel rakúsky cisár, český a uhorský kráľ František Jozef I. Patril k najvýznamnejším monarchom 19. storočia, vládol 68 rokov.

21. 11. 2002 – Slovensko spolu so Slovinskom, Bulharskom, Rumunskom, Estónskom, Lotyšskom a Litvou dostalo na summite NATO v Prahe pozvanie na vstup do NATO.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC