Jaroslav Paška: Naša bitka o vodu sa odohrá v Bruseli

19.02.2014

V júli 2010 vyhlásila Organizácia spojených národov rezolúciou 64/292 právo na prístup k vode a sanitácii za VŠEOBECNÉ ĽUDSKÉ PRÁVO. OSN tiež vyzvala všetky štáty a medzinárodné organizácie, aby zabezpečili čistú, dostupnú a cenovo prijateľnú pitnú vodu a sanitáciu pre všetkých svojich občanov.

BRUSEL JE PORUŠOVATEĽOM NAŠICH ĽUDSKÝCH PRÁV

Európska únia však v rozpore s touto zásadou deklaruje vodu ako tovar, komoditu, podliehajúcu všeobecným obchodným pravidlám spoločného trhu. Núti nové členské štáty privatizovať vodárenské spoločnosti a odovzdať ich do rúk súkromných firiem.

Reálna politika Európskej únie vo vzťahu k vodným zdrojom je teda zjavne v príkrom rozpore s jej verejne deklarovaným mandátom ochrancu našich ľudských práv. Veď zo základného práva ľudí na prístup k vode urobili bruselskí úradníci, svojimi nariadeniami, výnosný biznis len pre malú skupinu akcionárov ovládajúcich vodárenský sektor Únie.

FALOŠNÚ TVÁR BRUSELU ODHALILA OBČIANSKA INICIATÍVA

Z diskusie na pondelkovom hearingu poslancov EP s predstaviteľmi občianskej iniciatívy „Right2water“, vysielanom dátovým prenosom do celej EÚ, vyplynulo, že v oblasti hospodárenia s vodou presadzujú Európske inštitúcie agresívne opatrenia na podporu ziskov nadnárodných spoločností miesto rešpektovania práva ľudí na primeraný prístup k vode.

Zo slovenského zastúpenia v EP, sa do odbornej diskusie o uvedenom problém zapojila iba SNS, v mene ktorej som širokú európsku verejnosť informoval o situácii na Slovensku.

Veď aj u nás pod ochrannými krídlami bruselskej administratívy a za tichej asistencie poslušných pravicových aj ľavicových vlád, postupne ovládla zásobovanie vodou nadnárodná obchodná spoločnosť Veolia Environnement S.A. s anonymnými vlastníkmi, ktorá vzápätí presadila prudké zvýšenie cien vodného a stočného pre naše domácnosti.

Organizátori občianskej iniciatívy „Right2water“ zozbierali na podporu svojich požiadaviek voči EÚ behom ôsmich mesiacov takmer dva milióny podpisov v trinástich členských štátoch Únie, čím splnili podmienky na prerokovanie ich požiadaviek v orgánoch EÚ.

Ak je totiž prístup k pitnej vode a sanitácii uznaný Organizáciou spojených národov za základné ľudské právo, je v zmysle Zmluvy o EÚ primárnou povinnosťou Európskej komisie zabezpečiť, aby distribúcia vody pre obyvateľstvo bola organizovaná, ako verejná služba a nie ako kšeft pre akcionárov súkromných firiem.

Pri vytváraní príslušnej legislatívy je potom potrebné postupovať v zmysle ľudsko-právnych zásad a nie podľa pravidiel voľného trhu.

Exemplárnou ukážkou brutálneho presadzovania záujmov veľkokapitálu Európskou komisiou proti bežným ľuďom bol aj jej príkaz Portugalskej či Gréckej vláde na sprivatizovanie štátnych vodárenských podnikov, ako súčasť opatrení presadzovaných takzvanou “Trojkou” (Európska komisia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond) pri stabilizácii hospodárstva uvedených krajín.

O úspešnosti občianskej iniciatívy, požadujúcej zmenu prístupu k vode tak, aby sa v dôsledku nariadení bruselskej vrchnosti nedostala úplne do rúk anonymných vlastníkov, ktorí si z jej distribúcie urobia nástroj na vydieranie ľudí, bude rozhodovať až nový Európsky parlament, zostavený na základe výsledkov májových volieb.

Za súčasný úžernícky model distribúcie vody, ktorý je v rozpore s rezolúciou 64/292 OSN, základným právom EÚ aj záujmami občanov zodpovedajú tie európske politické zoskupenia, ktoré dnes spoločne vládnu Únii. Sú to Strana európskych socialistov (zo Slovenska je členom SMER-SD), Európska ľudová strana (zo Slovenska je členom SDKÚ, KDH, SMK, Most-Híd) a v Aliancia liberálov a demokratov za Európu (zo Slovenska je členom SaS).

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
PRIPOMÍNAME SI

23. 5. 1786 – Zahynul Móric Beňovský, vojak, dobrodruh, cestovateľ, kráľ, významná osobnosť ostrova Madagaskar.

24. 5. 1918 – V Turčianskom Sv. Martine sa konala dôverná porada 25 popredných predstaviteľov SNS, ktorou vyvrcholil aktivizačný proces slovenského politického tábora na jar 1918.

24. 5. 1934 – T. G. Masaryk bol štvrtý raz zvolený za prezidenta ČSR. Získal 327 hlasov poslancov, zatiaľ čo jeho protikandidát K. Gottwald iba 38.

KALENDÁR PODUJATÍ
máj 2016
P U S Š P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031EC