Jaroslav Paška: Panika v Gente – prišli Rómovia!!!

27.02.2014

Primátor Gentu Daniel Termont napísal Európskej komisii aj belgickej vláde otvorený list v ktorom ich žiada, aby prešetrili masovú migráciu slovenských Rómov. Rómovia sú vraj zo Slovenska vyháňaní orgánmi verejnej správy a Európska komisia by mala preskúmať, čí slovenská administratíva neporušuje občianske práva tejto komunity.

Primátor Gentu píše, že „Uznáva voľný pohyb osôb v rámci Európskej únie, ale malo by byť jasné, že táto vnútorná mobilita má v jeho regióne aj negatívne účinky. “Viceprimátor Gentu pre migráciu Frank Philips dodáva „Sme sociálne mesto, ale nárast chudoby, ktorý tu vidíme za posledné mesiace a roky, je už príliš veľa na také mesto, ako je Gent. Už nevládzeme, potrebujeme pomoc.“

POZRIME SI TEDA FAKTY

Na Slovensku s 5,4 mil. obyvateľmi žije cca 500 tisíc Rómov, čo je takmer 10% podiel na populácii. V Belgicku s 11,2 mil. obyvateľmi žije len 12,5 tisíc Rómov, čo je asi 0,11% podiel v spoločnosti. Znamená to, že priemerný Belgičan prispieva na adaptáciu EURÓPSKYCH Rómov zo svojej cca 3.800,- EUR vysokej mzdy len asi jednu stotinu z toho čo priemerný Slovák z približne 900,- eurovej priemernej výplaty. Podobnú, rádovo stonásobnú disproporciu príspevku priemerného slovenského občana na adaptáciu Rómov nájdeme aj v porovnaní s inými vyspelými krajinami EÚ, napr. Nemeckom, Holandskom, Dánskom, Švédskom či Veľkou Britániou a Talianskom.

AROGANCIA A POKRYTECTVO BOHATÝCH ŠTÁTOV

Tie tri – štyri Rómske rodiny z Luníka IX, ktoré pricestovali do Gentu, aby sa tu v súlade s európskym právom usadili, odhalili nielen pokrytectvo a falošnosť našich európskych partnerov, ale aj ich aroganciu. Veď s akými argumentami rozpútali gentskí radniční páni škandalizáciu Slovenska?

1. ŽE „TAKÁTO MOBILITA“ MÁ V ICH REGIÓNE NEGATÍVNE ÚČINKY!
A u nás má hádam mať 100 krát väčšia koncentrácia Rómov, ako v Belgicku, pozitívne účinky? Vari páni radní nechcú, aby by sme slobodných Rómov násilím zadržiavali na Slovensku, len preto, lebo oni sa ich štítia?

2. ŽE POMÁHAŤ CHUDOBNÝM RÓMOM JE NAD „ICH FINANČNÉ MOŽNOSTI“!
Ale veď my Slováci zo svojho približne štvrtinového priemerného mesačného príjmu, v porovnaní s Belgičanmi, dávame zhruba100 krát viac na sociálnu pomoc a adaptáciu Rómov. Prečo by sa teda vážení Belgičania nemohli našej miere solidarity s európskymi Rómami primerane priblížiť?

MUSÍME SA KVALIFIKOVANE BRÁNIŤ!!!

Slovenská diplomacia by takéto vulgárne provokácie nemala nechávať bez náležitej odozvy. Je totiž nehoráznou drzosťou a aroganciou, keď nás európske inštitúcie, či európski politici vyzývajú na masívnejšiu podporu Rómskej komunity (z našich nízkych príjmov), len preto, aby si oni nemuseli špiniť ruky a odoprieť zo svojho bohatstva na podporu Rómov, ktorí k nim zablúdia.
Nielen pánom radným v Gente, ale aj tým, čo nás stále kritizujú je treba dôrazne pripomenúť, že Rómovia sú historicky kočovným EURÓPSKYM národom a rovnako, ako iní občania EÚ, aj oni majú právo slobodne sa rozhodnúť, kde sa usadia. Slovenská administratíva za ich rozhodnutie nenesie žiadnu zodpovednosť a za migračné preferencie rómskych rodín nie je žiadny dôvod ostentatívne perzekvovať Slovákov.

Viac o skutočnej situácii slovenských Rómov, žijúcich v Belgicku, aj s grafickou informáciou o ich percentuálnom zastúpení medzi občanmi jednotlivých členských štátov EÚ sa dozviete v druhej časti príspevku na:

https://www.facebook.com/pages/Jaroslav-Pa%C5%A1ka/480862355305905

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

28. 3. 1848 – Na zhromaždení ľudu v Liptovskom Mikuláši boli prijaté Žiadosti slovenského národa v stolici Liptovskej. Požadovali neobmedzené používanie slovenčiny na slovenskom území, zastúpenie Slovákov na uhorskom sneme a uznanie Slovákov za národ.

28. 3. 1919 – Zišiel sa prvý povojnový zjazd SNS. Jej vedenie publikovalo v Národných novinách v septembri 1919 program s názvom Čo chce Slovenská národná strana.

KALENDÁR PODUJATÍ
marec 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC