Jaroslav Paška: Už ani Tusk neverí v dlhodobú funkčnosť Merkelovej dohody s Turkami

10.09.2016

Predseda Európskej rady Donald Tusk včera na tlačovej konferencii po stretnutí s estónskym premiérom Taavim Rõivasem oznámil, že na nadchádzajúcom summite v Bratislave vyzve členské štáty, aby pomohli Bulharsku chrániť hranice pred očakávaným návalom migrantov prichádzajúcich z Turecka.

Nepriamo tak priznal, že aj on očakáva zlyhanie problematickej dohody s Tureckom o zadržiavaní migrantov (založenej na recipročnom umožnení bezvízového vstupu Turkov do EÚ), ktorú si svojvoľne vyjednala s prezidentom Erdoganom kancelárka Merkelová.

Bulharsko-turecká štátna hranica s dĺžkou asi 270 kilometrov je síce v najkritickejšom 30 km dlhom úseku od roku 2014 chránená plotom, no zjavne to nestačí. Preto chce bulharská vláda (podľa informácií tlačovej agentúry DPA) na celej tejto vonkajšej hranici Európskej únie postaviť 3,5 metra vysoký plot, posilnený ostnatým drôtom a monitorovaný bezpečnostnými kamerami.

V súčasnosti je však táto línia jedným z najslabších článkov ochrany územia Únie pred masívnou migráciou z Turecka a v zimnom období, keď počasie prevádzačom neumožní pokračovať v transporte migrantov cez Stredozemné more sa môže stať aj ich najvýznamnejšou trasou.

Opakované ultimáta, tónom aj rétorikou pripomínajúce vydieranie, prichádzajúce z Ankary naznačujú, že ak lídri Únie pokorne nesklonia hlavy pred Erdoganovým diktátom, čaká nás rovnako rozhodná odplata, ako všetkých, čo včas neuznali majestát novodobého prezidento-sultána zo západnej Ázie (Kurdi, politická opozícia, či pučisti.). A je len otázkou času, kedy opäť z Ankary príde požiadavka na ďalšie výpalné za zadržiavanie migrantov.

Preto je potrebné s plnou vážnosťou prijať diplomatické posolstvo predsedu Európskej rady Donalda Tuska, dlho neváhať a pripraviť sa na rýchlu a efektívnu pomoc Bulharom pri uzatváraní ich pozemnej hranice s Tureckom. Pokračovanie tejto trasy do severozápadnej Európy by už totiž naše územie iste neobišlo…

Aj našim bezpečnostným záujmom dnes je, aby vonkajšia hranica Európskej únie bola celej dĺžke uzavretá, dobre strážená, funkčná. Počas summitu v Bratislave by teda mala naša politická reprezentácia radšej podporiť prezieravý návrh Donalda Tuska, ako sa spoliehať na insitné migračné opatrenia z dielne nemeckej kancelárky (v mnohom závislé od milosti a svojvôli Turkov), či účelové, špekulatívne iniciatívy zástupcov stredomorských štátov.