Jaroslav Paška: Žeby schizofrénia v SaS?

03.02.2014

Brusel, 2.2.2014 – Delegáti nominačného zasadnutia Aliancie liberálov a demokratov pre Európu v sobotu 80%-nou väčšinou zvolili za svojho kandidáta na predsedu Európskej komisie bývalého belgického premiéra Guy Verhofstadta.

http://www.euronews.com/2014/02/01/liberals-confirm-guy-verhofstadt-as-nominee-for-european-commission-president/

Verhofstadt, ktorý je predsedom skupiny ALDE v Európskom parlamente, je odhodlaný federalista. Pri svojej prezentácii vyhlásil, že jeho hlavným programom je prehĺbenie politickej integrácie v rámci Európskej únie, až do vytvorenia politickej únie s reálnou európskou vládou a európskou štátnou pokladnicou.

Súčasťou jeho programu je aj európsky fond pre oddlžovanie, teda „zovzájomnenie dlhov“, čo znamená prenesenie zodpovednosti za splácanie dlhov bankrotujúcich štátov na ostatné krajiny Únie.

Pozri príspevok
https://www.facebook.com/photo.php?v=657580857634053&set=vb.480862355305905&type=2&theater

Riadnym členom Aliancie liberálov a demokratov pre Európu zo Slovenska je Sulíkova SaS, ktorá v tomto istom čase odštartovala kampaň k voľbám do Európskeho parlamentu.
http://www.aldeparty.eu/en/members/political-parties

Predseda SaS, R. Sulík, našim občanom odkazuje, že ide do Bruselu presadzovať princípy, aby nezodpovedné štáty a banky nemohli prežívať z peňazí daňovníkov iných štátov. Že harmonizácia daní je hlboký omyl, a pod.

Realizovať uvedený program v EP cez silne federalistické zoskupenie ALDE, podporujúce komunitu LGBTI je prakticky vylúčené. V SaS to asi dobre vedia, keď na internetových stránkach o svojom európskom politickom zakotvení a jeho cieľoch dôsledne mlčia.

Preto je dnes iste namieste principiálna otázka, či SaS o svojom budúcom pôsobení v európskej politike viac zavádza politických partnerov z ALDE, s podporou ktorých pri volebnej kampani iste počíta, alebo našich voličov v tom, čo v rámci politického zakotvenia v ALDE bude môcť v EP reálne robiť.