Komentár podpredsedu SNS Antona Hrnka: K dnešným vyjadreniam Františka Šebeja

18.11.2017

Slovenská republika si pri svojom vzniku dala niekoľko zahraničnopolitických cieľov. Za najdôležitejšie možno pokladať snahu o získanie členstva v EÚ a NATO a zároveň dobré vzťahy so všetkými rozhodujúcimi veľmocami a dôležitými štátmi vo svete. Z tohto princípu vychádza aj zahraničná politika SNS a z týchto princípov vychádzal predseda NR SR pri prijatí pozvania na návštevu Ruskej federácie i pri formulovaní svojho prejavu v Štátnej dume RF. Preto sme s počudovaním zaznamenali negatívne vyjadrenia niektorých politických činovníkov, najmä však predsedu Zahraničného výboru NR SR Františka Šebeja, ktorý vníma politiku z nášho pohľadu len čiernobielo. Títo ľudia ako keby zabudli, že Slovenská republika je suverénny štát a má svoje vlastné zahraničnopolitické záujmy. Medzi ne určite nepatrí štvavá protiruská kampaň, v ktorej sa Rusko a jeho čelní predstavitelia vydávajú div nie za príčinu všetkého zla, ktoré obťažuje Európu i celý svet. Pritom nositelia tejto kampane si prisvojili právo jediného spravodlivého, ktorý podľa starého slovenského príslovia vidí aj smietku v oku druhého a v svojom nielenže nevidí ani to brvno, ale celý les.

Slovensko nie je svetová veľmoc, Slovensko si nemôže dovoliť ten luxus, že pri získaní nových priateľov zabudne na tých starých a jeho noví priatelia sa nesmú správať ako malé deti na pieskovisku, ktoré si vyžadujú svoje priateľstvo zrušením ostatných priateľstiev. Slovensko a slovenský národ je hlboko vďačný ruskému národu nielen za oslobodenie spod fašistickej okupácie, ale aj za to, že v čase tvrdého národnostného útlaku videli v silnom Rusku nádej, že aj im bude dopriate dobrodenie vlastnej suverénnej štátnosti. Preto zapájanie sa slovenských politikov do rusofóbnych kampaní nemožno nazvať ináč ako strieľanie si do vlastnej bránky.

Predseda Andrej Danko je zástancom konštruktívnej a zodpovednej politiky. Európa má veľa možností, ktorým smerom sa uberie. Pri vystúpení v Štátnej dume RF vychádzal Andrej Danko z toho, že nikto nemá záujem zhorieť v termonukleárnom inferne. Mier je jediná cesta, ako môže Európa zabezpečiť prosperitu a bezpečnosť svojim občanom. Sme presvedčení, že bez silného Ruska to nie je možné dosiahnuť. V tomto je naša zodpovednosť, a to viedlo Andreja Danka, aby ako prvý slovenský politik prijal ponuku a vystúpil v Štátnej dume. Až história ukáže, aký to bol dôležitý krok. Vojnoví štváči skončili buď na smetisku dejín, alebo pred tribúnami.

Je dôležité zdôrazniť, že Ruskú federáciu navštívili významní predstavitelia, či už Nemeckej spolkovej republiky alebo štátu Izrael. Takisto oficiálnu návštevu do Ruska plánuje aj česká delegácia.

V Bratislave, dňa 18. 11. 2017

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

13. 12. 1915 – Po návrate zo srbského frontu sa Milan Rastislav Štefánik stretol v Paríži s Edvardom Benešom, čo sa považuje za začiatok jeho významnej úlohy politika, vojaka a diplomata v službe a na čele organizovaného národnooslobodzovacieho boja Slovákov a Čechov v zahraničí.

13. 12. 1942 – V Ružomberku otvorili nové gymnázium, ktoré nieslo meno Andreja Hlinku.

KALENDÁR PODUJATÍ
december 2017
P U S Š P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031