Odpočet roka na ministerstve školstva

15.03.2017

Slovenská národná strana si váži dôveru občanov, vďaka ktorej po parlamentných voľbách v roku 2016 dostala možnosť napĺňať svoju predvolebnú víziu a pomôcť Slovensku. Po roku možno konštatovať, že v mnohých oblastiach sa podarili prvé kroky aj reálne naplniť.
Predseda SNS Andrej Danko, spolu s predsedom poslaneckého klubu SNS Tiborom Bernaťákom dnes začal odpočet splnených úloh na pôde ministerstva školstva.

Jeden z najdôležitejších dokumentov bol zverejnený práve dnes, Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania – „Učiace sa Slovensko“. Ide o autorský návrh, ktorý napísal tím expertov. Reforma školstva je teraz pripravená na 6 týždňovú diskusiu odbornou, ale aj politickou verejnosťou.
V záujme Slovenskej národnej strany je tiež podpora športu v regiónoch, obnovenie brannej výchovy a v neposlednom rade aj budovanie športovísk v regióne.
Ministerstvo školstva za rok v tejto oblasti zaviedlo mnohé novinky. Pokračuje sa v projekte rozširovania kapacít základných škôl. Obnovujú sa telocvične. Hľadajú sa možnosti, ako zaviesť športové poukazy. Rezort zásadne zmenil zákon o športe, ktorý dáva väčšiu podporu športovcom a zavádza jasné pravidlá pre štatutárov.

Predseda SNS a NRSR Andrej Danko vyzdvihol reformu v oblasti školstva. „Pod vedením ministra školstva Petra Plavčana sa podarilo oddeliť financovanie hlavných športov, ako napríklad futbal alebo hokej od iných športov, aby sme tak dosiahli transparentnosť verejných zdrojov,” povedal Andrej Danko.

15 miliónov EUR vyčlení Ministerstvo školstva do regiónov na cielenú podporu športu. “Peniaze pôjdu predovšetkým na rekonštrukciu šatní, výmenu okien, či nákupu kosačiek na trávu,” povedal predseda SNS a NRSR Andrej Danko, ktorý chce aj týmto spôsobom podporiť šport v slovenských dedinách.

Nemenej dôležitou otázkou je zvýšenie platov pre pedagogických a odborných zamestnancov o 6 % hneď po voľbách. Druhé plánované zvýšenie je od septembra tohto roku.

„Chcel by som poďakovať predsedovi SNS Andrejovi Dankovi za prejavenú dôveru. Mojím cieľom je naplniť volebný program a víziu Slovenskej národnej strany, ktorý dokáže pomôcť Slovensku,” povedal minister školstva Peter Plavčan.

V rámci pilotného projektu Ministerstva školstva budú deti z obcí Vojka a Bodíky zvážať školský autobus do centrálnej školy v Dobrohošti. Žiaci z týchto obcí, ktorí majú záujem chodiť do slovenskej školy, ním zároveň budú mať možnosť cestovať do Rusoviec. Pilotný projekt preverí aj rôzne modely financovania a využitia autobusov v čase, kedy ich samospráva nebude potrebovať na dopravu pre žiakov. Pilotný projekt by sa mal spustiť po tom, ako rezort vnútra ukončí verejné obstarávanie na potrebnú techniku a ministerstvo školstva nastaví systém financovania. Tento proces by mal trvať niekoľko týždňov a podľa očakávaní budú deti jazdiť autobusom už počas tohto školského roku. V prípade, že projekt ukáže svoju životaschopnosť, predpokladá sa jeho rozšírenie do ďalších obcí na Slovensku.

„Som veľmi spokojný s postupom a prácou, ktorá sa na ministerstve školstve za rok odviedla“, povedal predseda SNS a NRSR Andrej Danko.

unnamed (1)

unnamed (2)

unnamed (5)

unnamed

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

28. 6. 1905 – Vo Vrbici sa narodila Mária Rázusová-Martáková, spisovateľka, autorka kníh pre deti a mládež.

28. 6. 1911 – Delegácia pod vedením P. Mudroňa odovzdala predsedovi vlády Károlyovi Khuenovi-Hédervárymu Memorandum Slovenskej národnej strany. Pamätný spis obsahoval požiadavky, aby sa na slovenských ľudových školách používala slovenčina ako jediný vyučovací jazyk, aby vláda zriadila potrebný počet stredných škôl so slovenským vyučovacím jazykom, ďalej navrátenie zhabaného majetku Matice slovenskej a obnovenie jej činnosti. Vláda ani nasledujúce vlády na dokument nereagovali.

28. 6. 1914 – V Sarajeve spáchal srbský študent Gavrilo Pricip atentát na následníka trónu Františka Ferdinanda d' Este a jeho manželku grófku Žofiu Chotkovú.

28. 6. 1919 – Vo Versailles podpísalo Nemecko mierovú zmluvu, ktorou okrem iného uznalo aj nezávislosť ČSR.

28. 6. 1971 – V Malackách zomrel významný slovenský maliar Martin Benka.

28. 6. 1991 – Po 42 rokoch ukončila svoju činnosť Rada vzájomnej hospodárskej pomoci, ktorá združovala krajiny sovietskeho bloku.

KALENDÁR PODUJATÍ
jún 2017
P U S Š P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930EC