Predseda NR SR a SNS Andrej Danko hostil českého kolegu Jána Hamáčka na Slovensku počas dvoch uplynulých dní

07.10.2017

Predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko privítal predsedu Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Jána Hamáčka na jeho poslednej zahraničnej ceste na Slovensku. „Mám veľmi dobrý osobný vzťah s predsedom českého parlamentu, vždy sa na takéto stretnutie veľmi teším, je to veľmi charizmatický človek. Vedie parlament so skúsenosťou a víziou staršieho muža.“ Témy, o ktorých spolu na rokovaní hovorili, boli teroristické útoky, bezpečnosť, sloboda na internete, diskusie na sociálnych sieťach a portáloch či rokovací poriadok parlamentu.

Andrej Danko sa zhodol s jeho kolegom, že vzťahy medzi slovenským a českým parlamentom sú „asi to najlepšie v našej histórii“ a že našu a českú spoločnosť trápia rovnaké problémy. “Problematika, ktorú sme prerokovali sa týkala bezpečnosti, hlavne toho, aby naše parlamenty sa nestali ‘teátrom’ strán, ktoré majú problémy so základnými ľudskými hodnotami alebo potierajú ľudské práva. Bavili sme sa o vážnych udalostiach vo svete týkajúcich sa teroristických útokov. Českí kolegovia sa v otázke rokovacieho poriadku zaujímajú napríklad o časové obmedzenie na vystúpenie poslancov, ktoré slovenský rokovací poriadok zaviedol.“

Hamáček označil česko-slovenskú spoluprácu za nadštandardnú. “Boli sme schopní veľmi operatívne si vymieňať názory, skúsenosti, stanoviská. Spoločne sme zastávali záujmy našich dvoch štátov na medzinárodných pôdach, ako je V4 či EÚ. Vzájomne sa dopĺňame.” Na Slovensku vidí množstvo inšpiratívnych vecí.

Na druhý deň odišli predsedovia spolu do Popradu. Zúčastnili sa na oslavách Dňa hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie a pietneho aktu kladenia vencov na Pamätníku česko-slovenských vojakov na Dukle, takisto vzdali úctu padlým hrdinom pri soche armádneho generála Ludvíka Svobodu vo Svidníku. „Chcem skloniť hlavu a vzdať úctu tým, ktorí tu prežívali muky, stratili svojich kamarátov a aj padli za náš mier a slobodu. Žiaľ práve mier, pokoj a existencia hraníc nám pripadá ako samozrejmosť. Tie časy si nevieme ani predstaviť, ktoré zažívali naši otcovia, starí otcovia príslušníkov vojenských jednotiek obnovujúcej sa ČSR, ktorí položili to najcennejšie – svoje životy za slobodu, v boji proti fašizmu. Pripomína dôležité udalosti predseda parlamentu a SNS Andrej Danko. Nemožno zamlčať ani fakt, že šlo o spojencov z vtedajšieho Sovietskeho zväzu. A ani to, že čo do počtu obetí, patrila táto operácia, k najkrvavejším. Karpatsko-duklianskú operáciu považujeme napriek jej neúspechu, za najväčšiu vojenskú pomoc, akú Spojenci, vtedajšiemu Československu poskytli.

V Bratislave, dňa 6. 10. 2017

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

13. 12. 1915 – Po návrate zo srbského frontu sa Milan Rastislav Štefánik stretol v Paríži s Edvardom Benešom, čo sa považuje za začiatok jeho významnej úlohy politika, vojaka a diplomata v službe a na čele organizovaného národnooslobodzovacieho boja Slovákov a Čechov v zahraničí.

13. 12. 1942 – V Ružomberku otvorili nové gymnázium, ktoré nieslo meno Andreja Hlinku.

KALENDÁR PODUJATÍ
december 2017
P U S Š P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031