Predseda NR SR a SNS Andrej Danko v relácii zhodnotil stretnutie predsedov parlamentov euroázijských krajín, ktoré sa konalo v Kórei

02.07.2017

V relácií V politike televízie TA3, ktorú natáčali v juhokórejskom Soule, predseda NR SR a SNS Andrej Danko rozprával o summite predsedov eurázijských parlamentov. Hlavným dôvodom zahraničnej cesty bol upevniť vzťah medzi Kórejskou republikou a Slovenskom. Na podujatí sa Danko stretol aj s predsedom Štátnej dumy Ruskej federácie: „So šéfom ruskej Dumy som si vybudoval kolegiálny vzťah a nemyslím si, že toto stretnutie by Slovensku mohlo uškodiť.“ So slovenskou delegáciu vycestovali do Ázie aj predsedovia parlamentov Českej republiky a Maďarska.

Na stretnutí sa rozprávali zástupcovia krajín a spoločností o postavení slovenských robotníkov vo fabrikách investorov. „Spoločnosti, ktoré sa nachádzajú na Slovensku, sú  presvedčené o vysokej kvalite pracovnej sily a tiež o vysokej serióznosti štátu. Investície, ktoré u nás urobila Kórejská republika, by nám mohol závidieť nejeden štát. Slovensko a Kórea majú kvalitné vzťahy, ktoré môžu byť symbolom pre spájanie Európy a Ázie.“ Povedal šéf SNS Andrej Danko.

 Predseda ďalej vysvetľoval, o čom sa rozprávali so šéfmi Kia v Kórei: „Ľudia z automobilky Kia hodnotia pozitívne súčasnú koalíciu. Južnú Kóreu vnímam, ako strategického partnera Slovenskej republiky, ktorý cíti u nás stabilitu. Na druhej strane si musíme splniť veľa domácich úloh. Podotkol predseda parlamentu.

 K budúcim možným investíciám vyslovil myšlienku: „Bolo by šťastie pre Bratislavu, keby sa nám podaril chytiť priestor napr. pre cargo dopravu. Stále seba trýznime, stále máme takú povahu, že všetko je zlé.“ Dodal Danko. Ázijské štáty majú záujem podľa slov lídra SNS o veľké investície na Slovensku. „Slovensko potrebuje nové investície, keďže pre našu krajinu je vytvorená dobrá pozícia na príchod nových, ďalších. Ak nebudeme púšťať investície, tak zaspíme a ujde nám vlak. Potrebujeme infraštruktúru, nechcem počúvať stále kedy budú diaľnice, už je to stará téma pre spoločnosti, ktorí majú svoje výhrady voči nedostavaným diaľniciam,“ tvrdí predseda. V súčasnosti diskutovaná téma v parlamente o uvoľnení dlhovej brzdy, je bod programu, ktorý Slovenská národná strana bezpodmienečne podporí.

 Stretnutie s Kórejčanmi bude ešte pre Slovensko zaujímavé, čo sa týka investícií a ekonomického rozvoja. „Slovensku sme hanbu neurobili a dobre sme reprezentovali. Európa a Ázia nie je od seba tak ďaleko, ako si mnohí myslia. Rusov, ktorí sa tiež zúčastnili stretnutí, potrebujeme oveľa viac, ako si myslíme, aj keď rešpektujem názory európskej únie,“ uviedol Andrej Danko. Rusko má obrovské dimenzie a ponúka možnosti spolupráce. „Sme povinní mať s nimi vynikajúce vzťahy. Samozrejme, je tu určitá výhrada Európskej únie, ale Slovensko má svoje špecifikum. Sme odkázaní na nich svojimi surovinami, ale aj vo veľa súvislostiach,“ zdôraznil.

 Na záver predseda Národnej rady a SNS skonštatoval: „Verím, že efekt uplynulých stretnutí, najmä s investormi, bude pre Slovensko veľmi zaujímavý. Je záujem o termálne pramene a možnosť spolupráce existuje aj v oblasti školstva a cestovnom ruchu. Sú tu veľké záujmy o investície do atómovej energie, do elektroniky. Spoločnosti, ktoré sú na Slovensku, sú presvedčené o vysokej kvalite pracovnej sily.“

 V Kórei delegácia navštívila demilitarizovanú zónu nachádzajúcu sa na hranici medzi Severnou a Južnou Kóreou. „Bol to veľmi silný zážitok, nič podobné si našťastie na Slovensku nevieme ani predstaviť,“ povedal predseda slovenského parlamentu Andrej Danko. Zároveň ocenil snahu Kórejskej republiky rozvíjať v tomto smere dialóg so Severnou Kóreou.

Bratislava, dňa 2. 7. 2017

2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

23. 11. 1870 - V Smolenickej Novej Vsi sa narodil vynálezca Štefan Banič . V rokoch 1907-1920 žil v USA, kde zostrojil padák, ktorý 3. júna 1914 vyskúšal keď zoskočil zo 41-poschodového washingtonského mrakodrapu. Americké úrady mu naň pridelili patent, odkúpila ho americká armáda a úspešne bol využívaný počas 1. svetovej vojny.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC