Predsedníctvo Slovenskej národnej strany plne podporuje štrajk zamestnancov v závodoch Volkswagenu

19.06.2017

„Samozrejme si vážime investície a prístup nemeckého koncernu, ktorý u nás dal zamestnanie viac ako 12 tis., zamestnancom, ale v čase, keď hlásame jednotu EU trhu, chceme, aby sa priblížil a zjednotil aj sociálny systém,“ upozornil predseda NR SR Andrej Danko.

Štrajk, ktorý sa začne zajtra o 6 hodine ráno, má podľa predsedníctva SNS svoje opodstatnenie. Závod na Slovensku patrí medzi najlepšie závody koncernu VW na svete. „Naši slovenskí robotníci VW vyrábajú vysokoziskové modely exkluzívne pre celý svet a na výrobu náročné luxusné modely. Produktivita, kvalita práce a flexibilita ukazuje, že náš robotník si zaslúži podieľať sa na zisku firmy, na ktorom sa podieľa.“ Pripomína predseda parlamentu Andrej Danko a zároveň dodáva: „Ak závod tvrdí, že by zvýšenie miezd ohrozilo konkurencieschopnosť firmy, prečo si potom ide vyplatiť dividendy vo výške 145 miliónov eur? Ak majú manažéri na vyplatenie dividend, tak potom sa s časťou môžu podeliť aj so svojimi zamestnancami.“

Rovnaké argumenty zavážili aj nedávno pri možnom štrajku v žilinskom závode KIA. Pritom predseda parlamentu Andrej Danko, rovnako aj v Žiline ocenil snahu o dialóg, v ktorý verí aj v prípade VW.

Nároky zamestnancov majú svoju logiku a je načase, aby aj naši ľudia mali porovnateľné podmienky na prácu, ako napríklad ich kolegovia v Nemecku. Pripomína Andrej Danko. „Robotník v závode v Bratislave má vyššiu kvalitu práce, produktivitu aj flexibilitu (v Nemecku by nikto nerobil v nepretržitej prevádzke aj počas víkendov. Štvorzmennú prevádzku, ktorá je u nás, by tam nikdy nemohli spustiť) a má pritom približne tretinový plat rovnakého robotníka v Nemecku.“

Snaha o zjednotenie sociálnych systémov v Európskej únií je prioritou Slovenskej národnej strany. Zároveň opakovane strana poukazuje na problematiku väčšej angažovanosti sa automobilových koncernov na Slovensku v rámci celoslovenských aktivít. Ide napríklad o podporu nášho športu, či kultúry. Strana bude vyvíjať tlak aj na zapojenie sa zahraničných investorov do priestoru podpory rôznych významných celoslovenských aktivít.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

24. 9. 1890 – V Revúcej sa narodil Rudolf Viest, slovenský divízny generál, veliteľ povstaleckej armády na Slovensku počas Slovenského národného povstania.

24. 9. 1998 – Ministerka zahraničných vecí Zdenka Kramplová odovzdala pri príležitosti 53. Valného zhromaždenia OSN v New Yorku dar SR OSN- súsošie Cyrila a Metoda.

KALENDÁR PODUJATÍ
september 2017
P U S Š P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930