Predsedníctvo Slovenskej národnej strany plne podporuje štrajk zamestnancov v závodoch Volkswagenu

19.06.2017

„Samozrejme si vážime investície a prístup nemeckého koncernu, ktorý u nás dal zamestnanie viac ako 12 tis., zamestnancom, ale v čase, keď hlásame jednotu EU trhu, chceme, aby sa priblížil a zjednotil aj sociálny systém,“ upozornil predseda NR SR Andrej Danko.

Štrajk, ktorý sa začne zajtra o 6 hodine ráno, má podľa predsedníctva SNS svoje opodstatnenie. Závod na Slovensku patrí medzi najlepšie závody koncernu VW na svete. „Naši slovenskí robotníci VW vyrábajú vysokoziskové modely exkluzívne pre celý svet a na výrobu náročné luxusné modely. Produktivita, kvalita práce a flexibilita ukazuje, že náš robotník si zaslúži podieľať sa na zisku firmy, na ktorom sa podieľa.“ Pripomína predseda parlamentu Andrej Danko a zároveň dodáva: „Ak závod tvrdí, že by zvýšenie miezd ohrozilo konkurencieschopnosť firmy, prečo si potom ide vyplatiť dividendy vo výške 145 miliónov eur? Ak majú manažéri na vyplatenie dividend, tak potom sa s časťou môžu podeliť aj so svojimi zamestnancami.“

Rovnaké argumenty zavážili aj nedávno pri možnom štrajku v žilinskom závode KIA. Pritom predseda parlamentu Andrej Danko, rovnako aj v Žiline ocenil snahu o dialóg, v ktorý verí aj v prípade VW.

Nároky zamestnancov majú svoju logiku a je načase, aby aj naši ľudia mali porovnateľné podmienky na prácu, ako napríklad ich kolegovia v Nemecku. Pripomína Andrej Danko. „Robotník v závode v Bratislave má vyššiu kvalitu práce, produktivitu aj flexibilitu (v Nemecku by nikto nerobil v nepretržitej prevádzke aj počas víkendov. Štvorzmennú prevádzku, ktorá je u nás, by tam nikdy nemohli spustiť) a má pritom približne tretinový plat rovnakého robotníka v Nemecku.“

Snaha o zjednotenie sociálnych systémov v Európskej únií je prioritou Slovenskej národnej strany. Zároveň opakovane strana poukazuje na problematiku väčšej angažovanosti sa automobilových koncernov na Slovensku v rámci celoslovenských aktivít. Ide napríklad o podporu nášho športu, či kultúry. Strana bude vyvíjať tlak aj na zapojenie sa zahraničných investorov do priestoru podpory rôznych významných celoslovenských aktivít.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

21. 11. 1916 – Zomrel rakúsky cisár, český a uhorský kráľ František Jozef I. Patril k najvýznamnejším monarchom 19. storočia, vládol 68 rokov.

21. 11. 2002 – Slovensko spolu so Slovinskom, Bulharskom, Rumunskom, Estónskom, Lotyšskom a Litvou dostalo na summite NATO v Prahe pozvanie na vstup do NATO.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC