Predsedníctvo Slovenskej národnej strany plne podporuje štrajk zamestnancov v závodoch Volkswagenu

19.06.2017

„Samozrejme si vážime investície a prístup nemeckého koncernu, ktorý u nás dal zamestnanie viac ako 12 tis., zamestnancom, ale v čase, keď hlásame jednotu EU trhu, chceme, aby sa priblížil a zjednotil aj sociálny systém,“ upozornil predseda NR SR Andrej Danko.

Štrajk, ktorý sa začne zajtra o 6 hodine ráno, má podľa predsedníctva SNS svoje opodstatnenie. Závod na Slovensku patrí medzi najlepšie závody koncernu VW na svete. „Naši slovenskí robotníci VW vyrábajú vysokoziskové modely exkluzívne pre celý svet a na výrobu náročné luxusné modely. Produktivita, kvalita práce a flexibilita ukazuje, že náš robotník si zaslúži podieľať sa na zisku firmy, na ktorom sa podieľa.“ Pripomína predseda parlamentu Andrej Danko a zároveň dodáva: „Ak závod tvrdí, že by zvýšenie miezd ohrozilo konkurencieschopnosť firmy, prečo si potom ide vyplatiť dividendy vo výške 145 miliónov eur? Ak majú manažéri na vyplatenie dividend, tak potom sa s časťou môžu podeliť aj so svojimi zamestnancami.“

Rovnaké argumenty zavážili aj nedávno pri možnom štrajku v žilinskom závode KIA. Pritom predseda parlamentu Andrej Danko, rovnako aj v Žiline ocenil snahu o dialóg, v ktorý verí aj v prípade VW.

Nároky zamestnancov majú svoju logiku a je načase, aby aj naši ľudia mali porovnateľné podmienky na prácu, ako napríklad ich kolegovia v Nemecku. Pripomína Andrej Danko. „Robotník v závode v Bratislave má vyššiu kvalitu práce, produktivitu aj flexibilitu (v Nemecku by nikto nerobil v nepretržitej prevádzke aj počas víkendov. Štvorzmennú prevádzku, ktorá je u nás, by tam nikdy nemohli spustiť) a má pritom približne tretinový plat rovnakého robotníka v Nemecku.“

Snaha o zjednotenie sociálnych systémov v Európskej únií je prioritou Slovenskej národnej strany. Zároveň opakovane strana poukazuje na problematiku väčšej angažovanosti sa automobilových koncernov na Slovensku v rámci celoslovenských aktivít. Ide napríklad o podporu nášho športu, či kultúry. Strana bude vyvíjať tlak aj na zapojenie sa zahraničných investorov do priestoru podpory rôznych významných celoslovenských aktivít.