Prezident prijal od predsedu SNS Andreja Danka Popradské memorandum

03.03.2014

Prezident SR Ivan Gašparovič prijal predsedu Slovenskej národnej strany Andreja Danka. Na stretnutí, ktoré inicioval predseda SNS, sa Ivan Gašparovič zaujímal o situáciu v strane, pričom uvítal zmeny v SNS. Štandardizácia tejto strany a vylúčenie radikalizmu z jej politiky sú podľa prezidenta vítanými krokmi.

Andrej Danko zdôraznil, že „zo strany boli vytlačené vulgarizmus a hulvátstvo, strana prešla obrodou, zmenila spôsob komunikácie a po týchto zmenách sa chce opäť uchádzať o priazeň voličov a slúžiť im v parlamente.“ Zároveň hlave štátu odovzdal Žiadosti slovenských vlastencov Bruselu – Popradské memorandum. Memorandum prijala SNS v júni minulého roka ako programový dokument strany, v ktorom apeluje proti prílišnej centralizácii v EÚ, proti neodôvodnenému odovzdávaniu kompetencií do Bruselu, za zachovanie suverenity v niektorých oblastiach a za zmiernenie rozdielov životnej úrovne slovenských občanov a občanov starých členských štátov EÚ.

V rámci podpory vlastných podnikateľov a domácich poľnohospodárov memorandum požaduje silnejší dohľad nad nadnárodnými monopolmi, spravodlivejšie rozdeľovanie financií v pôdohospodárstve, tlak Bruselu na zrušenie daňových rajov v EÚ.

Popradské memorandum analogicky nadväzuje na historické dokumenty prijaté slovenskými vlastencami v druhej polovici 19. storočia: Memorandum národa slovenského a Žiadosti slovenského národa. Podľa slov predsedu SNS, ,,napriek tomu, že je iné storočie a žiadosti sú adresované inej vláde, podstata zostáva rovnaká, a to je úsilie nevzdať sa všetkých kompetencií“.

Do prezidentského paláca sprevádzali predsedu SNS aj ústredná tajomníčka strany Martina Stodolová a tlačová tajomníčka SNS Zuzana Kohútková. Po krátkom prijatí prezidentom Slovenskej republiky prebiehali rokovania medzi hlavou štátu a predsedom SNS medzi štyrmi očami.

Viac o Popradskom memorande na: www.popradskememorandum.sk

-kh-

FOTO: Marián Garaj – KP SR

KPSR-1

KPSR-2

KPSR-3

Prezident-Andrej-Danko-zm

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

28. 3. 1848 – Na zhromaždení ľudu v Liptovskom Mikuláši boli prijaté Žiadosti slovenského národa v stolici Liptovskej. Požadovali neobmedzené používanie slovenčiny na slovenskom území, zastúpenie Slovákov na uhorskom sneme a uznanie Slovákov za národ.

28. 3. 1919 – Zišiel sa prvý povojnový zjazd SNS. Jej vedenie publikovalo v Národných novinách v septembri 1919 program s názvom Čo chce Slovenská národná strana.

KALENDÁR PODUJATÍ
marec 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC