Protest SNS proti plagátom maďarského Jobbiku na Slovensku

01.04.2014

Rafael Rafaj, prvý podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) v utorok 1. apríla v Dunajskej strede symbolicky zakryl bielou plachtou predvolebný billboard Hnutia za lepšie Maďarsko – Jobbik.

Pokojný protest SNS prišli podporiť aj kandidáti na poslancov do Európskeho parlamentu Karol Farkašovský a Karol Konárik ml., nitriansky krajský predseda SNS Miloslav Horka, predseda Mládeže SNS Maroš Pavlovič a ďalší mládežníci.

Slovenská národná strana už dávnejšie vyzvala politické strany z Maďarska, aby sa zdržali predvolebnej kampane na zvrchovanom území Slovenskej republiky. Podľa SNS je neprípustné, aby politické strany viedli volebnú kampaň na území iného štátu a vyvíjali politickú činnosť v zahraničí. SNS vyzvala svojich členov a sympatizantov na monitoring slovenského územia – najmä na juhu krajiny – či sa na ňom nenachádzajú predvolebné billboardy maďarských politických strán.

Ako povedal na krátkom brífingu po symbolickom zakrytí billboardu Jobbiku Rafael Rafaj, podľa názoru SNS došlo k porušeniu viacerých zákonov. ,,Na billboarde vidíme dosah maďarského zákona o dvojakom občianstve, keďže veľkoplošná reklama propaguje slovenského štátneho občana vo voľbách Maďarska,” uviedol R. Rafaj. Ako sa ďalej vyjadril, preto SNS prišla vyjadriť občiansky protest, symbolickým, niekoľkominútovým zahalením reklamy bielym plátnom. ,,Je to drzosť Jobbiku, ktoré propaguje na území SR svoju vlastnú politiku,” povedal R. Rafaj s tým, že súčasný zákon o občianstve SR vylučuje dvojaké občianstvo. ,,Takéto symbolické posolstvá sú rovnaké, ako tie politické,” dodal R. Rafaj.

SNS odmietala billboard zastriekať či prelepiť, pretože nechcela poškodzovať cudzí majetok, chcela len poukázať na problém s maďarským billboardom. Ešte pred jeho symbolickým zakrývaním však začal slovne v maďarčine útočiť na členov SNS muž, ktorý – ako sa neskôr ukázalo – je nájomcom billboardu. Údajne tiež zhanobil slovenskú zástavu, symbol SR, tým, že ju opľul. Zavolal aj políciu, ktorá však zúčastneným len skontrolovala osobné doklady. R. Rafaj však oznámil polícii aj podozrenie zo spáchania trestného činu a zvážil, či podať na onú osobu trestné oznámenie.

Symbolické zakrývanie billboardu sa malo uskutočniť najskôr v obci Dolný Štál. Tam však práve v noci z pondelka na utorok inkriminovaný billboard Jobbiku prelepili.

Pozrite si tiež:
http://www.sns.sk/madarskevolby

Viac fotografií nájdete na:
http://www.sns.sk/media/fotogaleria/?show=protest-sns-proti-plagatom-madarskeho-jobbiku

DS1

DS2

DS3

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

23. 4. 1949 – Vznikol Československý zväz mládeže (ČZM) a Pionierska organizácia (PO ČZM).

23. 4. 1983 – V Bratislave zomrel Paľo Bielik, slovenský režisér a prvý predstaviteľ Jánošíka v novodobej slovenskej filmovej histórii.

KALENDÁR PODUJATÍ
apríl 2017
P U S Š P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930