Rafael Rafaj: Jobbik robí len to, čo mu Slovensko dovolí

26.02.2014

Je úplne logické, že ak slovenské štátne orgány nie sú schopné účinne eliminovať maďarský zákon o dvojitom občianstve, maďarská strana Jobbik to využije a príde si na južné Slovensko robiť kampaň.

Maďarský exteritoriálny zákon o dvojakom občianstve totiž umožňuje slovenským Maďarom nielen voliť, ale aj byť volený v Maďarsku, čo je neprípustné. Ak niektorí nezodpovední politici namiesto vyhlásenie Gábora Vónu za personu non grata uvažujú o oslabení odvetného slovenského zákona o občianstve konajú aj v prospech Jobbiku. Pokiaľ slovenská vláda bude tvrdiť, že vzťahy s Maďarskom sú vynikajúce a bezproblémové a nebude robiť opatrenia na zabezpečenie ochrany SR nemôžeme sa čudovať, že nám po južnom Slovensku pobehujú maďarskí gardisti.

Zatiaľ čo takmer všetci sú na Slovensku hypnotizovaní voľbami prezidenta, maďarský Jobbik si voľne kortešuje po Žitnom ostrove s maďarskou zástavou. V tejto súvislosti by SNS očakávala, že médiá okrem vágnych otázok kandidátom budú zisťovať aj ich postoj k narušovaniu zvrchovanosti územia Slovenska a pôsobnosti exteritoriálnych noriem nášho južného suseda. Postoj budúcej hlavy štátu k tejto citlivej otázke by určite chceli poznať aj ostatní voliči. Nielen extrémistický Jobbik, ale dokonca aj prezident Maďarska už mal záujem nie v súlade s dobrými vzťahmi a normami špacírovať sa po území Slovenska ako v bývalom Uhorsku.