Rafael Rafaj: Kontroverzné ocenenie Barrosovi

28.04.2014

Udeleniu štátneho vyznamenania Biely dvojkríž II. stupňa predsedovi Európskej komisie José Manuel Barrosovi je neopodstatnené a kontroverzné.

Kontroverzné odmeny eurohujerom vo funkcii podobné sovietskym časom vo forme vyznamenaní pokračujú. Zatiaľ čo v Európskom parlamente europoslanci za Smer-SD ostro kritizujú predsedu Európskej komisie J. M. Barrosa, na Slovensku mu vláda ide udeliť vysoké štátne vyznamenanie. Brežnevovské praktiky, kedy internacionálni papaláši nosili udelené vyznamenania na hrudi, oprášil minister zahraničných vecí M. Lajčák, ktorý navrhol udeliť štátne vyznamenanie predsedovi Európskej komisie.

V tejto súvislosti je však žiaduce zverejniť presné dôvody na udelenie ocenenia v súlade so zákonom 37/1994 o štátnym vyznamenaniach v znení zákona č. 151/1997, aký bol konkrétny „osobný prínos“ navrhnutého a kedy bol materiál prerokovaný na vláde Slovenskej republiky. Barroso si totiž podľa SNS nijaké vyznamenanie nezaslúži. Výrazne prispel k eskalácii napätia na Ukrajine a k zhoršeniu vzťahov s Ruskom, k centralizácii a koncentrácii moci v únii, preceňoval kompetencie Európskej komisie.

Je prekvapujúce, že sociálna vláda ide oceniť politika, ktorý podporoval nespravodlivo rozložené náklady pri sanácii krízy v únii, zmrazil rozpočtové investície do vzdelávania, inovácií a sociálnej oblasti a je zástancom koncentrácie moci do rúk Bruselu. Minister Lajčák by mal zmierniť podkladanie sa členom európskeho politbyra, lebo je to nedôstojné. Navyše vyčlenenie 90-tisíc eur na pompéznu oslavu vstupu do únie je sociálnou fackou a zneužitím moci v predvolebnej kampani do Európskeho parlamentu a pripomína oslavy socialistických prvých májov. Namiesto objektívnej informačnej a mobilizačnej kampane k voľbám ministerstvo nakúpilo 8 tisíc modrých balónikov, kľúčenky, jojá, farbičky, perá, tašky, či lízatká. Už chýbajú len transparenty „Na večné veky s úniou a nikdy inak!“