Slovenská národná strana skvalitňuje pravidlá komunikácie a vzdelávania nepočujúcich

20.05.2017

Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko s poslancami Národnej rady Slovenskej republiky za SNS presadil novelizáciu zákona naprieč celým politickým spektrom o posunkovej reči nepočujúcich osôb, zameranú na sprehľadnenie a spresnenie pravidiel komunikácie komunity nepočujúcich s dôrazom na ďalšie skvalitnenie podmienok vzdelávania nepočujúcich detí. Predkladateľmi návrhu novely boli poslanci za SNS Jaroslav Paška, Eva Smolíková, Magdaléna Kuciaňová, Tibor Bernaťák, Štefan Zelník a Dušan Tittel. Návrh zmien, ktoré poslanci zavádzajú do praxe, zišiel z rozsiahlych a podrobných diskusií s odborníkmi v danej oblasti.

Slovenská republika bola v roku 1995 v poradí treťou krajinou sveta, ktorá na podnet poslanca SNS, Jaroslava Pašku, legislatívne upravila vzdelávanie v posunkovej reči nepočujúcich samostatným zákonom. Civilizovaný svet nám v tom čase za túto legislatívnu normu vyjadroval široké uznanie.

„Teraz, po 22 rokoch platnosti uvedeného zákona pripravili poslanci SNS jeho aktualizáciu, zohľadňujúcu spoločenský, odborný, pedagogický a lingvistický vývoj v oblasti komunikácie a vzdelávania nepočujúcich. Tým sa Slovenská republika opäť zaradila medzi krajiny sveta zodpovedne napomáhajúc, rozvíjať právo menšiny svojich nepočujúcich občanov na špecifické spôsoby komunikácie, aj plnohodnotné vzdelávanie sa v ich formách posunkovej reči,“ zdôraznil predseda SNS Andrej Danko.

V niektorých triedach špeciálnych škôl nepočujúce deti boli zamiešané medzi deti s mentálnym postihom, viacnásobnými poruchami, autizmom, či narušeným správaním a boli vzdelávané pedagógom núteným pracovať súčasne viacerými metódami (neraz aj neovládajúcim posunkovanie). SNS tak reagovala na situáciu pretrvávajúcim volaním nepočujúcej komunity po rešpektovaní ich práv v oblasti vzdelávania, pri ktorom má posunková reč, ako ich prvotný (materinský) komunikačný prostriedok, nezastupiteľnú úlohu.

„Všetci pedagógovia pracujúci s nepočujúcimi deťmi by mali čo najlepšie ovládať posunkovú reč v jej na Slovensku definovaných podobách (slovenský posunkový jazyk a posunkovaná slovenčina). Samotná organizácia výuky v triedach, či pracovných skupinách by sa už mala vyhnúť vytváraniu takých pracovných kolektívov, v ktorých nie je možné nepočujúcim deťom zabezpečiť kvalitný a nerušený vzdelávací proces.“ vysvetlil prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška.

Slovenská národná strana si uvedomuje, že zdravotné postihnutia veľmi často výrazne sťažujú možnosti začlenenia sa týchto osôb do plnohodnotného spoločenského i pracovného života. Váži si našich spoluobčanov, ktorým osud nadelil rôzne trápenia a je pripravená aj naďalej v rámci svojich možností vytvárať pre nich čo najlepšie podmienky a pokračovaním vo vylepšovaní legislatívy im pomáhať pri prekonávaní barier a prekážok, s ktorými sa v každodennom živote často stretávajú.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

22. 11. 1939 – Predstavitelia slovenského exilu po nezhodách s Čs. národným výborom založili SNR v Paríži na čele s Milanom Hodžom.

22. 11. 2001 – Vláda SR schválila prelety lietadiel, zapojených do operácie NATO v Afganistane, nad územím SR.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC