Slovenská národná strana zatraktívnila dobrovoľnú vojenskú prípravu

10.05.2017

V parlamente dnes poslanci odhlasovali ďalší kľúčový zákon z dielne Slovenskej národnej strany, a to zatraktívnenie dobrovoľnej vojenskej prípravy. SNS tak naplnila ďalší bod Programového vyhlásenia vlády a volebného programu strany.

„Dobrovoľná vojenská príprava má zmysel, najmä v súčasnej dobe, kedy sme svedkami, že naše deti na školách „učia brannej výchove“ zvláštne extrémistické skupiny a čoraz častejšie vidieť v lesoch skupiny mladých chlapcov v zbroji, ktorí sa hrajú na vojakov. Žiaľ tieto hry sú veľmi nebezpečné. Preto som rád, že novými opatreniami sa aj dobrovoľná vojenská príprava stáva atraktívnejšou aj pre širšie skupiny,“ komentoval dôvod nových pravidiel predseda SNS a predseda Národnej rady SR Andrej Danko.

Projekt dobrovoľnej vojenskej prípravy je určený pre ľudí, ktorí chcú absolvovať vojenský výcvik a získať základné vedomosti a zručnosti potrebné pre plnenie úloh ozbrojených síl a krízového manažmentu.

Poslanec NR SR a predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák povedal, že pre SNS je zabezpečenie obranyschopnosti a bezpečnosti občanov Slovenskej republiky jednou z priorít volebného programu. „Prijatými právnymi predpismi sa absolventom dobrovoľného vojenského výcviku uľahčí prístup do štátnej správy, do zborov alebo obranných zložiek. Dobrovoľní vojaci budú profesionálne vycvičení napr. v prípade povodní alebo požiarov na pomoc občanom Slovenskej republiky a zabezpečenie jej obranyschopnosti“, dodal predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák.

Pozmeňujúci návrh upravil a predniesol v parlamente poslanec NR SR a podpredseda SNS Anton Hrnko. Výška príspevku za mesiac tak dosiahne úroveň súčasnej minimálnej mzdy v národnom hospodárstve.

Minister obrany SR Peter Gajdoš (nominant SNS) informoval o navýšení finančného príspevku pre dobrovoľných vojakov. Výcvik bude trvať nie 12, ale 11 týždňov a dobrovoľní vojaci zaň dostanú celkovo 1.101,10 eur. „Novelou tohto zákona a teda zatraktívnením projektu plníme programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky a napĺňame program Slovenskej národnej strany,“ zdôraznil minister obrany Peter Gajdoš. Zároveň zdôraznil, že za dôležitú motiváciu zúčastniť sa na projekte naďalej považuje  vlastenectvo a záujem o obranu Slovenskej republiky.

S výcvikom ďalších dobrovoľných vojakov rezort obrany začne ihneď po nadobudnutí účinnosti novely zákona, ktorá je navrhovaná na 1. júla 2017. Rezort obrany chce ročne vycvičiť približne 150 dobrovoľných vojakov. Novela zatraktívni dobrovoľnú vojenskú prípravu pre mladých ľudí a pomôže plniť hlavný cieľ – tvoriť zálohy Ozbrojených síl SR.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

21. 11. 1916 – Zomrel rakúsky cisár, český a uhorský kráľ František Jozef I. Patril k najvýznamnejším monarchom 19. storočia, vládol 68 rokov.

21. 11. 2002 – Slovensko spolu so Slovinskom, Bulharskom, Rumunskom, Estónskom, Lotyšskom a Litvou dostalo na summite NATO v Prahe pozvanie na vstup do NATO.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC