SNS bráni zneužívaniu udelenia prechodného pobytu cudzincov na slovenských jazykových školách

17.06.2017

Poslanci Národnej rady SR podporili návrh novely, ktorá zabraňuje ľudom z tretích krajín zneužívať udelenie prechodného pobytu za účelom štúdia na slovenských jazykových školách. Predkladateľom Jaroslavovi Paškovi, Tiborovi Bernaťákovi, Magdaléne Kuciaňovej a Eve Smolíkovej, ktorá bola iniciátorom tejto novely, sa podarilo úspešne dosiahnuť zásadnú zmenu v oblasti povolenia týchto prechodných pobytov cudzincov na Slovensku za účelom štúdia.

V súčasnoti bolo možné, aby udelenie prechodného pobytu za účelom štúdia mohli získať študenti nad 18 rokov. „Postačujúce bolo, aby sa cudzinci prihlásili na jazykový kurz slovenského jazyka. Pobyt na 2 roky mali takmer istý aj vďaka jednoduchému správnemu procesu.” Uviedla podpredsedníčka SNS Eva Smolíková.

Schválenou novelou sa zavádza podmienka veku na udelenie prechodného pobytu za účelom štúdia u žiakov stredných škôl, ktorí sú občanmi tretích krajín. Súčasne sa vypúšťa možnosť získať prechodný pobyt za účelom štúdia na slovenskej jazykovej škole. „Zabraňuje sa tým zneužívaniu prechodného pobytu dospelými osobami, ktorý by súvisel napr. s nelegálnou prácou, alebo s migráciou štátnych príslušníkov tretích krajín do Schengenského priestoru. Takéto osoby môžu predstavovať bezpečnostné riziko.” Poznamenal predseda parlamentu a SNS Andrej Danko.

Keďže vieme, že v praxi sú zaznamenané mnohé prípady zneužívania tohto účelu udelenia prechodného pobytu na území Slovenskej republiky, vďaka Slovenskej národnej strane sa výrazným spôsobom touto úpravou zákona sprísnil systém a zabraňuje sa jeho zneužívaniu. „Nezakazujeme cudzincom s oprávneným pobytom študovať na jazykovej škole v Slovenskej republike, len samotné štúdium na jazykovej škole už nebude dôvodom na udelenie prechodného pobytu,” vysvetlila na záver poslankyňa Smolíková.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

21. 11. 1916 – Zomrel rakúsky cisár, český a uhorský kráľ František Jozef I. Patril k najvýznamnejším monarchom 19. storočia, vládol 68 rokov.

21. 11. 2002 – Slovensko spolu so Slovinskom, Bulharskom, Rumunskom, Estónskom, Lotyšskom a Litvou dostalo na summite NATO v Prahe pozvanie na vstup do NATO.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC