SNS: Daňová licencia bude zrušená

23.09.2016

Slovenská národná strana pracuje na svojom predvolebnom programe a postupne plní svoje sľuby. Jedným zo základných bodov a aj dôležitou podmienkou podpisu koaličnej dohody bolo práve zrušenie daňovej licencie. SNS vypracovala návrh zákona na zrušenie daňových licencií a tento návrh podala v piatok 23. septembra 2016 do podateľne NR SR.

Uviedol to v ten istý deň predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák na tlačovej konferencii v NR SR. Ešte raz podrobnejšie pripomenul, že Slovenská národná strana prostredníctvom skupiny poslancov Andreja Danka, Tibora Bernaťáka, Evy Antošovej, Radovana Baláža, Petra Pamulu, Tibora Jančulu a Gábora Gála (Most-Híd) podala znenie návrhu zákona, ktorým sa mení zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

,,Verím, že nové pravidlá budú inšpiráciou pre živnostníkov a nebudú ich odrádzať od chuti podnikať na Slovensku,” zdôraznil v tejto súvislosti predseda SNS Andrej Danko.

Spolu s Tiboro Bernaťákom sa na krátkom brífingu zúčastnili poslanci NR SR za SNS Eva Antošová a Radovan Baláž (člen Výboru NR SR pre financie a rozpočet ), ako hosť Vladimír Sirotka, prezident Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov a živnostníkov, a člen poslaneckého klubu Most-Híd Gábor Gál.

,,V súčasnosti sú daňovníci – právnické osoby – povinné platiť daňovú licenciu. Slovenská národná strana nesúhlasila s takýmto daňovým zaťažením a pre od začiatku koaličných rokovaní trvala na svojej podmienke zrušenia licencie,” dodal Tibor Bernaťák.

Cieľom návrhu zákona je zrušenie inštitútu daňovej licencie za súčasného ponechania možnosti zápočtu zaplatenej daňovej licencie na daňovú povinnosť. Dôvodom navrhovanej úpravy je vytvorenie spravodlivého a konkurencieschopného podnikateľského prostredia a zároveň zníženie administratívnej záťaže podnikateľov.

Návrh zákona prešiel aj koaličným rokovaním a predpokladá sa široký konsenzus jeho schválenia. Navrhovanou úpravou by sa s účinnosťou od 1. 1. 2018 inštitút daňovej licencie zrušil. Zároveň má SNS v pláne zaviesť do praxe aj iné výhody pre podnikateľov a zlepšovať tak podnikateľské prostredie. Ide napríklad o ďalšiu možnosť odpočítateľných položiek v podobne podpory športu, alebo kultúry.

Vladimír Sirotka uviedol, že Slovensko je krajinou malých a stredných podnikateľov a živnostníkov. ,,Je zaregistrovaných približne 200-tisíc subjektov – malých a stredných podnikateľov, to znamená, že takmer v každej rodine niekto podniká,” dodal V. Sirotka. Slovenská národná strana podľa neho v snahe uľahčiť situáciu týmto subjektom urobila bodku na i. ,,Horúce témy sme prerokovali s poslaneckým klubom, vybrali sme body, ktoré sa premietli do koaličnej rady a považujeme to za pozitívny krok dopredu,” povedal prezident Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov a živnostníkov. Vyjadril potešenie, že sa začal proce priamej komunikácie s podnikateľským prostredím, ktorý – ako dúfa – vďaka SNS – v procese pripomienkovania vyvrcholí konkrétnymi návrhmi.

bernatak-antosova-balaz-tb

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

23. 11. 1870 - V Smolenickej Novej Vsi sa narodil vynálezca Štefan Banič . V rokoch 1907-1920 žil v USA, kde zostrojil padák, ktorý 3. júna 1914 vyskúšal keď zoskočil zo 41-poschodového washingtonského mrakodrapu. Americké úrady mu naň pridelili patent, odkúpila ho americká armáda a úspešne bol využívaný počas 1. svetovej vojny.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC