SNS požaduje 13. a 14. plat na dobrovoľnej báze – bez odvodov a daní

22.08.2017

Slovenská národná strana už dlhodobo presadzuje 13. a 14. plat, ktorý bude motivačným nástrojom pre zamestnávateľa, ako si udržať svojho kvalitného zamestnanca. Po pracovných stretnutiach s podnikateľskou obcou, ktorú zastupovali Slovenský živnostenský zväz, Republiková únia zamestnávateľov a AZZZ prichádza k postupnému predstaveniu ďalších krokov. Podnikateľská obec novinku v rámci systematizácie odmien privítala.

„Keďže sa krajine darí, je namieste uvažovať o tom že 13. a 14. platy budú oslobodené od daní a odvodov,“ vysvetľuje predseda SNS Andrej Danko. Zároveň však vysvetľuje, že pre zamestnávateľa to bude možnosť, nie povinnosť. „Nebojím sa toho, že seriózny zamestnávateľ odmenu vyplatí. Pre neho je to funkčný nástroj na udržanie si zamestnanca a navyše, zamestnanec tak dostane vyšší čistý príjem, keďže odmena bude oslobodená od odvodov,“ dopĺňa Andrej Danko.

Ak zmena prejde, tak vždy 15 teho v mesiaci v prípade 13. platu v decembri a  14. platu v júni, si zamestnanec prilepší o vyšší čistý príjem. Ide o úplne prvé opatrenie tohto druhu a určí sa mu aj strop, aby sa zabránilo špelulatívnym vyplácaniam odmien bez učenej výšky. Stropom bude jednomesačná hrubá mzda zamestnanca.

Slovenská národná strana víta, že podnikateľská obec zareagovala na systémovú zmenu vyplácania odmien pozitívne. Jednoznačne vieme už dnes povedať, že ide o výraznú zmenu v prospech aj zamestnávateľa, pre ktorého sa vytvára systematický pozitívny nástroj na udržanie si kvalitného zamestnanca.

Bratislava, dňa 22. 08. 2017