SNS podpísala koaličnú zmluvu – predtým predstavila nominantov na ministrov

22.03.2016

Dnes sa nám plní sen. Mne a kolegom, ktorí pomáhali Slovenskú národnú stranu zdvihnúť z prachu. Sen nie o tom, aby bola SNS za každú cenu vo vláde, ale sen, že sme najstaršiu politickú stranu na Slovensku dostali tam, kam patrí – do parlamentu. Povedal to predseda SNS Andrej Danko v utorok 22. marca po slávnostnom podpise koaličnej zmluvy.

Lídri štyroch koaličných strán (SNS, Smer-SD, Most-Híd a #Sieť) podpísali dohodu za účasti novozvolených poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na Bratislavskom hrade. Ešte pred slávnostným aktom samotného podpisu dohody si prítomní minútou ticha uctili obete raňajších útokov v Bruseli.

,,Tak, ako sa menila SNS, tak by sa mali meniť aj vzťahy spoločnosti. Ľuďom sa nepatrí urážať, či deštruovať spoločnosť. Štandardné politické strany prechádzajú istými mechanizmami a dokážu riadiť štát. Určite treba vnímať signály o nespokojnosti ľudí, ale ani tí nespokojní hádam nechcú, aby ľudia, čo do Národnej rady SR nosia zbrane, riadili štát,” povedal v krátkom prejave Andrej Danko. Dodal, že vláda nebude ľahká – je to vláda obrovských kompromisov. ,,Nesúhlasíme so všetkými, každý z nás má výhrady voči niektorým bodom nášho politického partnera. Ale s vedomím obrovskej zodpovednosti za štát, sme ich prekonali a prekonali sme svoje egá,” uviedol predseda SNS. Svoj výstup uzavrel tým, že nebude mať ako predseda NR SR žiadnu toleranciu voči prejavom, ktoré do spoločnosti a na politickú scénu nepatria. ,,Verím, že presadíme potrebné zmeny pre ľudí, pre Slovákov, Maďarov, Rusínov a iných, pre všetkých, čo milujú naše Slovensko.

Nominácie bez straníckych knižiek, ale s odbornosťou

Predpoludním ešte predseda SNS Andrej Danko predstavil nominantov za SNS na posty ministrov pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja; školstva, vedy, výskumu a športu a ministra obrany. Šéfkou rezortu pôdohospodárstva sa stane Gabriela Matečná, ministrom obrany bude Peter Gajdoš a ministrom školstva Peter Plavčan. Všetci boli vybraní na základe svojej odbornosti a nie straníckej príslušnosti. Nominanti SNS na ministerské posty nie sú členmi strany.

,,SNS nenominuje podľa straníckych pozícií, ale nominuje odborníkov z jednotlivých rezortov, ktorí možno často snívali o tom, ako by rezort zmenili. Dnes tú šancu týmto ľuďom dávam,” povedal predseda SNS. Ako dodal, Gabriela Matečná je komplexne vzdelaný a jazykovo pripravená osoba. Peter Gajdoš, profesionálny vojak, generálporučík, je podľa Andreja Danka človekom, ktorý v rezorte obrany pozná každú oblasť – a práve vojaci sú v ňom najviac zanedbávaní. Pokiaľ ide o Petra Plavčana, predseda SNS verí, že dokáže zabezpečiť finančné zdroje pre školstvo a zmierniť napätie medzi ministerstvom školstva a odborármi.

p1

_D3S6443

_DSC8324