SNS sa pričinila o navýšenie príspevkov účastníkom národného boja za oslobodenie a ich pozostalým

14.09.2017

Poslanci za Slovenskú národnú stranu dnes schválili novelu zákona o poskytovaní príspevku účastníkom národného boja za oslobodenie. „Týmto návrhom chceme ukázať, že obyvatelia, občania Slovenskej republiky si vedia vážiť ľudí, ktorí v určitom období boli ochotní vziať spravodlivosť do svojich rúk, keď okupanti šliapali po našej krajine.“ Uvádza predseda poslaneckého klubu za SNS Tibor Bernaťák na margo prijatia novely. Základnou črtou politiky Slovenskej národnej strany je ochrana národného, kresťanského a sociálneho piliera, ktoré sú dlhé roky dôležitým stavebným kameňom politiky strany.

Tento krok je súčasťou vízie Slovenskej republiky, ako silného štátu s národnou ekonomikou, ktorá je orientovaná na sociálne potreby občanov. „Veľké i malé národy po celom svete si vedia uctiť tých, ktorí nasadzovali svoje životy či už pri obrane vlasti, obrane demokracie, obrane základných ľudských práv a myslím si, že je našou povinnosťou, aby sme si aj my týchto ľudí uctili a patrične ich ohodnotili.“ Uvádza ako dôvod navýšenia príspevkov poslanec a podpredseda Anton Hrnko.

Zákon má finančne prispieť priamo účastníkom národného boja za oslobodenie, vdovám a vdovcom po týchto osobách. „Je dôležité si ceniť morálne a historické aspekty služby pre vlasť. Účastníkmi národného boja za oslobodenie sú osoby, ktoré sa buď priamo „so zbraňou v ruke“ alebo ako pomocníci partizánov zúčastnili vojenských operácií počas druhej svetovej vojny,“ zdôraznil podpredseda SNS.

Vzhľadom na zásluhy uvedeného okruhu osôb, ako aj vzhľadom na ich závažné zdravotné a sociálne problémy, ktoré vyplývajú aj z ich vyššieho veku, je žiaduce zvýšiť ich dávky sociálneho zabezpečenia. „Dôvodom sú príliš nízke dávky, ktoré nedosahujú dostatočnú úroveň,“ vysvetlila poslankyňa Magdaléna Kuciaňová.

Od 1. novembra 2017 by sa mali navýšiť príspevky osloboditeľom za náš slovenský národ mesačne o polovicu, ako aj vdovám a vdovcom po týchto osobách takisto o polovicu. Od roku 2019 sa ráta s ďalším navýšením. „V čo najkratšom čase sme sa snažili zlepšiť finančnú situáciu zvýšením príspevku ku dôchodku, keďže ide o osoby v pokročilom fyzickom veku,“ dodal na záver Tibor Bernaťák.

V Bratislave, dňa 14. 09. 2017

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

11. 12. 1903 – V Prahe zomrel Martin Hattala, jazykovedec, profesor českej univerzity v Prahe, autor diela Krátka mluvnica slovenská, normatívnej príručky spisovnej slovenčiny.

11. 12. 1975 – V Bratislave otvorili novú výškovú budovu Slovenskej televízie v Mlynskej doline.

KALENDÁR PODUJATÍ
december 2017
P U S Š P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031