Tlačová konferencia SNS: Z emisií nemá strana ani cent

05.02.2014

Zverejnenie emisného zoznamu Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) dokázalo, že Slovenská národná strana (SNS) v ňom nefiguruje. ,,Zverejnené zoznamy dokázali, že SNS ako strana nemala z káuz, ako sú emisie, žiaden prospech. V účtovníctve strany nie je ani cent z podobných transakcií, dá sa to ľahko overiť” povedal predseda SNS Andrej Danko na tlačovej konferencii, ktorá sa konala za hojnej účasti médií v sídle strany v Bratislave.

Andrej Danko odmieta špekulovať o tom, kto za emisnou kauzou stojí, prípadne, kto sa čím previnil. To je úlohou orgánov činných v trestnom konaní. Kauza a očierňovanie SNS sa však stalo prostriedkom v prezidentskej predvolebnej kampani, čo tiež odmieta.

V tejto súvislosti predseda SNS označil za spravodajskú hru vyhlásenie prezidentského kandidáta Andreja Kisku o tom, že žiada zverejniť zoznam ÚŠP, a následné zverejnenie iného dokumentu zo strany lídra NOVA Daniela Lipšica. ,,Som zvedavý, čo urobí špeciálna prokuratúra, keď sa zistilo, že Daniel Lipšic má iný zoznam,” upozornil na rozdiely v oboch dokumentoch. Dodal, že v Lipšicovej strane pôsobí vzdialený príbuzný jedného z podnikateľov, ktorí sa spomínajú v ním zverejnenom dokumente.

Preto predseda SNS po týchto udalostiach nepovažuje Kisku za nezávislého občianskeho kandidáta, ale za Lipšicovho človeka a kandidáta jeho strany NOVA.

,,Kto kradol, nech si to odsedí”, odmieta však predvolebné spravodajské hry, najmä ak je v nich podľa neho poškodzované meno SNS.

Predseda národniarov ako advokát rešpektuje prezumpciu neviny, ale kým členovia SNS spájaní s touto kauzou neočistia svoje mená, mali by si podľa neho pozastaviť stranícke členstvo. ,,Vyzval som ľudí, ktorých sa kauza týka, aby si pozastavili členstvo v SNS. Ak bude niektorý z týchto ľudí právoplatne odsúdený za trestný čin, členstvo v SNS mu automaticky zanikne, ” povedal ďalej novinárom Andrej Danko.

Novinári tiež položili otázku, či osoby zo zoznamu – menovite Rastislav Bilas a Norbert Havalec, uvádzaní v kauze ako blízki ľudia bývalému predsedovi – nepodporili SNS v minulosti nejakým nepriamym spôsobom, ktorý by nebol zachytený v účtovníctve. ,,Neviem ani, ako Havalec vyzerá a Bilasa som videl raz v televízii,” reagoval predseda SNS. ,,Všetky peniaze, ktoré SNS dostáva od štátu, idú na splácanie úveru, ktorý si zobrala ešte za čias bývalého predsedu. Strana je financovaná najmä z členských príspevkov takmer 3000 členov SNS a mojich pôžičiek,” dodal Andrej Danko s tým, že nie je predsedom strany, ktorá by mala kontá vo Švajčiarsku.”

Na margo fungovania SNS v budúcnosti Andrej Danko zdôraznil, že ak bude mať jeho strana možnosť nominovať ľudí do nejakých funkcií, osoby podozrivé z účasti na kauzách šancu nedostanú a strana sa bude zasadzovať za dôslednejšie preukazovanie pôvodu majetku zo strany politikov.

-kh-

Záznam tlačovej besedy si môžete pozrieť tu:
http://www.sns.sk/video/?play=tlacova-beseda-sns-5-2-2014

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

28. 3. 1848 – Na zhromaždení ľudu v Liptovskom Mikuláši boli prijaté Žiadosti slovenského národa v stolici Liptovskej. Požadovali neobmedzené používanie slovenčiny na slovenskom území, zastúpenie Slovákov na uhorskom sneme a uznanie Slovákov za národ.

28. 3. 1919 – Zišiel sa prvý povojnový zjazd SNS. Jej vedenie publikovalo v Národných novinách v septembri 1919 program s názvom Čo chce Slovenská národná strana.

KALENDÁR PODUJATÍ
marec 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC