Turecko je zrelé pre procesy s novinármi na sankcie od EÚ

25.07.2017

Postavením pred súd niekoľkých novinárov a útokmi do nich Turecko len potvrdzuje, že nepatrí do členstva Európskej únie. “Ak vedela Únia trestať Rusko, mala by dnes v prvom rade trestať Turecko,” odsudzuje predseda parlamentu a SNS Andrej Danko prenasledovanie novinárov. Celá EÚ sa len prizerá na politické procesy a súdenie policajtov, sudcov a novinárov. “Pokiaľ Slovenská národná strana bude vo vláde SR, nepodporí vstup Turecka do EÚ,” podčiarkuje predseda svoje nemenné stanovisko na zložitú situáciu v Istanbule.

Obmedzovanie ľudskej slobody a jej následné zneužívanie na vydobytie si lepšieho hospodárskeho postavenia voči okolitým európskym štátom je doslova na hrane. Turecko chce byť „silou mocou“ členom EÚ práve preto, aby sa viacej a rýchlejšie vyvíjalo k prosperite. “Ignorujeme sústavné porušovanie ľudských práv v Turecku. Je to nesmierne falošné a nehodné Európskej únie chrániacej ľudské práva.” Prehlasuje so znepokojením Andrej Danko.

Krajina sa perzekúciami voči ľuďom vzďaľuje štandardným demokratickým princípom a hodnotám EÚ. To má negatívny vplyv na partnerstvo, o ktoré sa Turecko dlhodobo usiluje. “Vzťahy sú zhoršené. Sloboda slova v krajinách neďaleko našich zemepisných šírok je luxusom, za ktorý sa platí vysokou dávkou energie si ho udržať a niekedy nás môže stáť aj život.” Poukazuje na zlú situáciu šéf NR SR a SNS.

Členstvo v EÚ nie je zásluhové, je založené na splnení veľmi prísnych a náročných kritérií. „Aj významní politici EÚ poukazujú, že v súčasnosti Turecko nespĺňa podmienky na to, aby mohlo byť akceptované a prijaté do Únie,” hovorí Danko. Pritom Európska únia tvrdí, že bez pomoci Turecka by Únia nezvládla migračnú krízu.

Sme súčasťou Európskej únie a chceme v nej zotrvať i naďalej. Nedávnym štátnym sviatkom sme si pripomenuli prvky zvrchovanosti Slovenskej republiky. Máme zákonodarné orgány kreované slovenským občanom a nie je možné ich obísť pri ďalšom formovaní nášho štátu. “Tak ako má štát naslúchať občanom a rešpektovať ich práva, tak aj turecká vláda v Ankare by mala naslúchať zásadným princípom demokracie a slobode prejavu.” Symbolicky prepája dva rozdielne svety predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko.

Bratislava, dňa 25. 07. 2017

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

19. 10. 1918 – Jediný slovenský poslanec Ferdinand Juriga predniesol v budapeštianskom parlamente známu reč, v ktorej žiadal pre slovenský národ právo na sebaurčenie a odmietol právo snemu hovoriť a konať v mene Slovákov.

19. 10. 1945 – Prezident ČSR Edvard Beneš vydal dekrét o menovej reforme. Dekrét zaviedol československú korunu ako jednotnú menu na území celého štátu.

19. 10. 1950 – V Bratislave sa začal proces proti Viliamovi Žingorovi a spol. Bývalého partizánskeho veliteľa odsúdili na základe vykonštruovaného obvinenia a pôsobenia provokatérov z velezrady a vyzvedačstva na trest smrti.

19. 10. 1953 – V Košiciach sa narodil Ján Mikolaj, vysokoškolský profesor, slovenský politik. V rokoch 2006-2010 pôsobil ako minister školstva za SNS a podpredseda vlády SR.

KALENDÁR PODUJATÍ
október 2017
P U S Š P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031EC