Denisa Krásna: Kam vedie radikalizácia a anarchia

01.08.2016

Nestačia mi už diplomatické vyjadrenia a politicky korektné odpovede. Ako rodič dospievajúcich detí musím neustále odpovedať na otázky typu ,,prečo?” a naša politická scéna im prináša neustále nové inšpirácie. Posledné mesiace sú ako lúčavka, ktorá skúša rýdzosť našej výchovy.

Je zložité vysvetliť deťom, prečo sa niektorí ,,najlepší”, prví medzi rovnými, zvolení zástupcovia, správajú v rozpore s morálkou, ktorú ich učíme. Odmalička spolu s vychovávateľmi a učiteľmi im vštepujeme pravidlá správania našej spoločnosti , trestáme prekročenie hraníc . Tie pravidlá sú rovnaké pre malých i veľkých, rovnaké musia byť i odpovede. Nenávisť a násilie sú neakceptovateľné. Výchovné facky žiaden dôvod neospravedlňuje. S tým, kto ohovára a bez dôkazov obviňuje, sa nikto nehrá. Do spoločnosti, na rôzne akcie a udalosti, sa obliekame slušne a primerane, prejavujúc úctu hostiteľovi alebo miestu. V triede nevyrušujeme, keď hovorí učiteľ alebo spolužiak. Nikdy neskáčeme nikomu do reči. K autoritám máme úctu pre to, čo predstavujú. To nám nebráni s nimi niekedy nesúhlasiť a polemizovať. Pri tímovej práci spolupracujeme a neškodíme ostatným. Akceptujeme iný názor. Osobné urážky sú zlé, zlé a zlé.

Niektoré odpovede sa rodičovi zídu vždy, sú základom našej kultúry a nespochybniteľné. Môžeš konať všetko, čo ti zákon nezakazuje, ale sloboda jedného končí tam, kde začína sloboda druhého. Platí to i pre slobodu slova. Pred zákonom sme si všetci rovní. Kto poruší zákon, je zločinec.

Občas sa objavia i malé chytáky a rébusy pre rodičov. Taký štrajk učiteľov. Alebo rozdiel medzi demokraciou, vládou väčšiny, a moderným demokratickým štátom, ktorý hľadí na práva všetkých. Ale stačí znalosť stredoškolskej občianskej náuky a dokážeme sa z toho dostať.

Dokážem deťom vysvetliť chyby a omyly politikov, i dôvody zlých rozhodnutí. Odlišné postoje a predstavy o fungovaní. Protichodné teórie a rôzne filozofie. No so stiahnutým hrdlom im na príkladoch z celého sveta ukazujem, čo sú a kam vedú radikalizácia a anarchia.

(Autorka je tajomníčka Klubu žien SNS Marína.)

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

21. 11. 1916 – Zomrel rakúsky cisár, český a uhorský kráľ František Jozef I. Patril k najvýznamnejším monarchom 19. storočia, vládol 68 rokov.

21. 11. 2002 – Slovensko spolu so Slovinskom, Bulharskom, Rumunskom, Estónskom, Lotyšskom a Litvou dostalo na summite NATO v Prahe pozvanie na vstup do NATO.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC