Eva Antošová: Chlieb náš každodenný

26.02.2014

Na prvý pohľad to s nami nevyzerá až tak zle. Spotrebiteľské ceny sa u nás zvýšili v priebehu jedného mesiaca o 0,2 %… V priemere, dodávam… Je dôležité, ako sa táto správa podá. Keď premeníme toto číslo na drobné, zistíme, že práve to, čo najviac potrebujeme, je pre nás aj najdrahšie. Potraviny, ktoré kupujeme každý deň, nám zdraželi od decembra 2013 o 2,8 percenta. To, čo však dennodenne nekupujeme, napr. nábytok, bytové zariadenie, zlacnelo o 0,3 %.


Ľudia na Slovensku majú najväčší strach z vysokých životných nákladov a je jasné, že jesť musíme všetci. Preto sa šetrí na kvalite potravín, ale aj na kúrení, cestovaní, bývaní a spoločenskom a kultúrnom živote. Smutné je toto konštatovanie, najmä keď si spomenieme, že sme boli významnými producentmi, ale aj exportérmi cukru, sladu, mlieka, mäsa, ovocia a zeleniny. Našu niekdajšiu sebestačnosť vo výrobe potravín zlikvidovali viaceré privatizácie štátnych podnikov, obchodné reťazce a mnohokrát aj zvláštne pravidlá EÚ. Dnes Slováci kupujú treťotriedne ovocie a ich zdravie ohrozuje mäso z Brazílie, cukríky z Poľska, pesticídmi postriekaný šalát.

Ako sa dá stráviť fakt, že pred 25 rokmi sme si vystačili s našimi potravinami, s našimi poľnohospodármi a chovateľmi, a dnes nemáme ani 60% potravinovú sebestačnosť? A k tomu riziká nezdravých, škodlivých a cenovo mnohokrát drahších potravín.

Zdravý sedliacky rozum mali najstaršie štáty EÚ (Nemecko, Rakúsko, Francúzsko, Holandsko), ktoré si zachovali sebestačnosť a naozaj dovážajú do svojich krajín špeciality, ktoré si nevedia doma vyrobiť ani vypestovať. V tejto súvislosti sa už zobudil aj Brusel, konečne EÚ pripravuje peniaze na podporu farmárov a poľnohospodárskych pracovníkov, ktorí u nás už pomaly vymierajú…

Vládu by však malo zaujímať, že podporné mechanizmy nemôžeme očakávať iba z EÚ. Preto je nutné pripravovaný návrh Spoločnej poľnohospodárskej politiky konzultovať s agrárnou verejnosťou, rešpektovať jej názory a po jej schválení ho aj dodržiavať. Ak však tento návrh nebude garantovať prepojenie ,,Farmár – Producent – Obchodník”, bude nám nanič….

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

27. 3. 1848 – Pod vedením Janka Kráľa a Jána Rotaridesa sa vzbúrili roľníci v piatich dedinách Hontianskej stolice. Žiadali zrušenie poddanských povinností a právo používať slovenčinu v úradoch a školách.

27. 3. 1996 – NR SR prijala zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému.

KALENDÁR PODUJATÍ
marec 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC