Eva Antošová: Občan to nebude mať ľahké….

07.03.2014

Najbohatší prezidenti a vládcovia jednotlivých krajín sú už známi. Prvé miesto drží pevne v rukách prezident Ruskej federácie – Vladimír Putin, ktorého majetok sa vyšplhal na neuveriteľných 50 miliárd eur.

Za nim nasleduje thajský kráľ s majetkom 22 miliárd eur a trojicu najbohatších vládcov uzatvára sultán v Bruneji Masanal Bolkiáh s 15 miliardami eur.

Sú to závratné sumy, o ktorých sa nám, aj nášmu slovenskému prezidentovi, môže iba snívať.
No v súvislosti s faktami, že sme malá krajina, kde riadne pracujúci človek, živiaci svoju štvorčlennú člennú rodinu zarobí 500-600 eur mesačne, sa aj plat nášho prezidenta zdá ako pekná sumička.

8-tisíc eur, istý dôchodok, ochranka a auto nie sú až také zanedbateľné benefity, že by človek nad tým mávol rukou. Samozrejme, že tieto sumy si naši bývalí prezidenti nevymysleli, vyplývajú zo zákona, ktorý schvaľovali poslanci , možno tí istí, ktorí schvaľovali minimálnu mzdu.

Prezidentov plat by sa mal podľa mňa odvíjať od jeho práce, dôveryhodnosti, schopnosti reprezentovať krajinu. Aj vám v práci museli nejako nastaviť ohodnotenie a plat, ale každý mesiac si ho musíte zaslúžiť, obhájiť svoju pozíciu, zamestnávateľ by veru nečakal 5 rokov , platil a platil, bez ohľadu na to, aký výkon podávate. Musíte byť pre zamestnávateľa dôveryhodný, aby s vami pokračoval v spolupráci aj naďalej.

Dôveryhodnosť k hlave štátu je u nás najnižšia za posledných 10 rokov. (48 percent občanov dôveruje a 49 percent nedôveruje prezidentovi.) Už o chvíľu však budeme mať možnosť vybrať si toho najdôveryhodnejšieho zo všetkých 14 kandidátov.

A keďže sa zvolebnieva, naši kandidáti sa po nudnom štarte púšťajú do invektív, osobných konfliktov, akoby to voliči nemali dosť zložité už teraz. Historicky po prvýkrát je totiž na výber až 14 kandidátov, a po prvý raz kandiduje aj úradujúci premiér.

Ten, považujúci sa za jasného víťaza ešte stále ľuďom nepovedal, čo bude, čo nastane, keď naozaj aj voľby vyhrá. Čo bude ďalej so stranou (vládnou), kto bude predsedom, kto bude premiérom, ako bude vyzerať vláda… Ak premiér uvažuje poctivo, odpovede na tieto a podobné otázky by mali občania nášho štátu už vedieť. Špekulácie, dohady a odhady sú skôr na škodu.

Slovenská národná strana (SNS) urobila správnu vec. Nevymyslela narýchlo nejakú osobnosť, aby si na nej spropagovala svoju stranícku značku, nepotrebuje využiť za každú cenu médiá, ale pozorne sleduje prezidentskú kampaň. Predseda SNS Andrej Danko dokonca podal podnet na Generálnu prokuratúru SR ohľadom porušovania stanovení prezidentskej kampane. Takisto vyzval prezidentských kandidátov, aby vytvorili transparentné účty, ktoré sú v demokratických krajinách už zvykom.

Svojim členom a sympatizantom dala SNS odporúčanie, aby pri voľbe hlavy štátu mysleli na hlavné kritéria, ktoré by mal prezident spĺňať: prezident by mal byť vzorom verejného činiteľa rešpektujúci ústavu a zákony, politicky skúsený človek, ktorý dokáže dôstojne reprezentovať náš štát, nezávislý od politických strán, ale závislý od vôle občana.

Nebude to mať občan ľahké, ale tieto kritériá by mu v rozhodovaní mali práve pomôcť.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

27. 3. 1848 – Pod vedením Janka Kráľa a Jána Rotaridesa sa vzbúrili roľníci v piatich dedinách Hontianskej stolice. Žiadali zrušenie poddanských povinností a právo používať slovenčinu v úradoch a školách.

27. 3. 1996 – NR SR prijala zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému.

KALENDÁR PODUJATÍ
marec 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC