Eva Antošová: Pravda a lož o EÚ

21.03.2014

Pred pár dňami sa spustil projekt votEUzen – Národný konvent mladých – za účelom motivácie mladých ľudí aktívne sa zúčastniť na eurovoľbách. Garantom projektu je Centrum pre európske záležitosti a podporuje ho aj ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú… A ani v tomto prípade to nie je inak. Mladým voličom sa okrem kvetnatých rečí o krásnom živote a ešte krajšej budúcnosti EÚ ponúkajú aj súťaže, kde výhercovia vyhrajú výlety do Štrasburgu. To je ok, len škoda, že mladí nezískavajú takéto výhry aj na to, aby spoznávali Slovensko. Je jasné, že vláda robí všetko pre to, aby účasť v májových eurovoľbách bola čo najvyššia. Chytá ju doslova hystéria, pretože tzv. ,,eurobarometer” v prieskume verejnej mienky potvrdil, že dôvera ľudí v EÚ je na historickom minime.

Som zvedavá, či sa vôbec niekto na stretnutiach s mladými, ktoré bude MZV organizovať po celom Slovensku, odváži povedať pravdu, ako to s našou milou EÚ vyzerá. Či sa mladí voliči dozvedia, že okrem toho, že sa otvoril pracovný trh, nič pozitívne do našej krajiny neprišlo. Euroskeptizmus národných štátov je na mieste, na Slovensku EÚ neverí až 60% občanov. Mladí ľudia vo veku 20-25 rokov ešte veľa toho neskúsili a ich mladícky elán je prirodzený a na prežitie ťažkých chvíľ aj potrebný. Je však našou povinnosťou hovoriť im pravdu, ktorá jasne ukazuje, akým štýlom EÚ rozmýšľa a chcieť od nej viac, ako sme doteraz dostali.

My sme totiž do EÚ nevstupovali so zámerom stratiť identitu suverénneho slovenského národa, nemôžeme dopustiť, aby sme prišli o pôdu, vodu, nechceli sme zostať iba lacnou pracovnou silou, o našom rozpočte nemôže rozhodovať Brusel, nechceme splácať dlhy cudzích štátov. Málokto vie, že napríklad Poliaci majú pôdu zaradenú ako kultúrne dedičstvo a u nás je voľnou trhovou komoditou o ktorú môžeme ľahko prísť… Už dnes EÚ porušuje ľudské práva o prístupe k pitnej vode nehovoriac o nezmyselných reguláciach, ktoré regulujú naše slovenské podniky a nahrávajú silnejším krajinám. U nás pracujú mladí ľudia (ak vôbec pracujú) v nadnárodných spoločnostiach, ktoré napriek štátnym stimulom a množstve ďalších výhod vyplácajú našim ľuďom žobrácke mzdy. V tých istých fabrikách, ale v iných krajinách dostávajú ľudia za tú istú prácu trojnásobky ich platov.

Áno, osveta je potrebná. Vyjadriť svoj názor v akýchkoľvek voľbách je jedinečné právo každého občana. Len je smutné, ako účelovo so sladkými rečičkami a lákavými výletmi chcú vtáčka odchytiť.

Vyskočiť z rútiaceho sa vlaku nazvaného EÚ by však bola čistá samovražda. Pre to treba zastaviť chytračenie EÚ, nenechať si zapchať ústa eurofondami, musíme požadovať zmeny dobré pre nás, nie pre nadnárodné giganty, musíme bojovať proti diskriminácii východných krajín. Naši europoslanci sú povinní zabojovať o základnú a prvotnú myšlienku od ktorej sa EÚ už dávno odklonila a to je vyrovnávanie rozdielov medzi jednotlivými štátmi EÚ, zladenie soc. systémov a nedopustiť ďalšie zadlžovanie štátov.

V minulých eurovoľbách sme spomedzi všetkých štátov únie mali najnižšiu účasť. Necelých 20%. Vláda preto spúšťa projekty za peniaze nás všetkých, aby si splnila dva hlavné ciele: A) Nezažila hanbu a ,,pucung” z vrchnosti EÚ. B) Nalákala ľudí voliť svojich europoslancov.
Vláda však zabudla, že Slováci ešte tradične nosia v srdciach národné povedomie a keďže sa ich životná úroveň za posledné obdobie zhoršila, pochybujem, že zopakujú tie isté chyby a budú preferovať také strany, ktoré im v ničom nepomohli.

Medové motúzy, ktoré bude vládna strana na výjazdoch po celom Slovensku ťahať mladým pod nos, sa môžu ľahko vypomstiť. Ľuďom – mladým, či starým, treba hovoriť pravdu. Oni sú dosť múdri na to, aby sa rozhodli sami.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

28. 3. 1848 – Na zhromaždení ľudu v Liptovskom Mikuláši boli prijaté Žiadosti slovenského národa v stolici Liptovskej. Požadovali neobmedzené používanie slovenčiny na slovenskom území, zastúpenie Slovákov na uhorskom sneme a uznanie Slovákov za národ.

28. 3. 1919 – Zišiel sa prvý povojnový zjazd SNS. Jej vedenie publikovalo v Národných novinách v septembri 1919 program s názvom Čo chce Slovenská národná strana.

KALENDÁR PODUJATÍ
marec 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC