Eva Antošová: Treba zametať aj pred vlastným prahom

18.02.2014

Jedným z hlavných cieľov Európskej únie je podpora ekonomického rozvoja a vyrovnávanie ekonomickej rovnováhy medzi členskými štátmi a ich regiónmi. U nás toľko sprofanované eurofondy by mali oficiálne našej ekonomike pomáhať a prinášať prosperitu, rozvíjať jednotlivé regióny.

Má to však háčik. A nie iba jeden. Príslovie, že nič nie je zadarmo, tu platí dvojnásobne. Nezabúdajme, že aj my sme povinní platiť do kasy EÚ odvody a príspevky. Potom nasleduje ďalšie bremeno v podobe viazanosti a účelovosti, teda eurofondy môžu byť použité len na projekty schválené Bruselom. To je však prekonateľný problém, pokiaľ sa na efektivite a potrebnosti daného projektu zhodnú obe strany.

Ďalším krokom – a nie lacným – je príprava projektov, veľakrát predražených a nekvalitných.
Vrásky na čele nám robí aj spolufinancovanie, pretože mnohé mestá a obce nemajú pripravené peniaze vo svojich rozpočtoch. No a potom nasleduje ,,tradícia” – ,,ukradnúť, čo sa dá”.

Pred dvoma mesiacmi sa skončilo 7 ročné obdobie čerpania eurofondov a dopadlo tragicky. Z 11 miliárd eur sme vyčerpali cca polovicu. Môžeme sa síce sťažovať na byrokraciu, na nedostatok vlastných zdrojov, na zmenu vlády počas tohto obdobia… Pravda je však niekde inde. Korupcia, rodinkárstvo a nenásytnosť politikov znemožnili rozvoj našej krajiny. Úplatky, škandály a mnohokrát aj hanba z toho plynúca sú príčinou nedočerpania eurofondov, pričom je škoda, že sme reálnu šancu zmodernizovať oveľa viac škôl, sociálnych zariadení, vybudovať kanalizácie a čističky v oveľa väčšom množstve, využili len na polovicu. Veľké vrecká, nenásytnosť a politikárčenie nás o túto možnosť pripravili.

Takže treba si pozametať aj pred vlastným prahom.