Eva Milučká: V politike musí byť viac žien

25.04.2016

Nedávno som pozerala politickú diskusnú reláciu v istej spravodajskej televízii. Hlavnou témou boli ženy v politike. Veľmi ma potešilo, že tvorcovia programu venovali priestor problému, ktorý síce nikoho až tak nebolí a ani kvôli nemu neumierajú ľudia, ale stále tu niekde na okraji všetkých problémov tejto spoločnosti je.

Účasť v relácii prijalo päť poslankýň z vládnych aj opozičných strán. Vyjadrili sa prevažne voči povinným kvótam ženskej účasti v parlamente. Osobne s tým súhlasím – ak sú ženy šikovné, tak sa aj napriek náročnejším podmienkam vedia presadiť. Ako však ženám pomôcť, aby sa do politiky zapojili aktívnejšie? V tomto prípade som sa nedočkala žiadnych koncepčných návrhov.

Rada by som podotkla, že práve jedna z oných poslankýň je členkou strany, ktorá má vytvorenú ženskú organizáciu Idea. Tá poslúžila ako jedna z našich inšpirácií, keď sme v SNS zakladali Marínu.

Chcela by som napísať, za akým účelom sme založili Marínu. Bolo to práve preto, aby sme k nám prilákali ženy, ktoré majú a vedia čo povedať, ale v politike sa tak úplne zatiaľ nevidia. Chceli sme brány SNS otvoriť pre ženy, ktoré chcú spolupracovať, pomáhať, tvoriť a zároveň im ukázať, že politika je tu pre každého, kto chce, aby nám tu na Slovensku bolo lepšie.

Dnes už nie je doba, kedy sa pred voľbami strany v návale sebakritickosti snažia nalákať do svojich radov známe ženy, aby vyvolali dojem, že nie to nie je len o mužoch. Členovia aj voličská základňa chcú poznať svoje reprezentantky a chcú vedieť, že budú hájiť ich záujmy a idey strany. Marína má svoje regionálne zastúpenie v krajoch, kde si dámy organizujú podujatia a úzko spolupracujú s okresnými a krajskými predsedami, často krát sú to členky strany a členky okresných či krajských rád.

Takmer polovica žien na kandidátke SNS je zároveň aj v Maríne a všetky naše poslankyne sú členkami Maríny a aktívne pomáhali. Práve tu sa ukazuje, aké dôležité je pre Slovensko fungovanie štandardných strán s krajskými a okresnými organizáciami. Každá krajská či okresná rada pozýva na svoje rokovanie aj krajskú či okresnú predsedníčku Maríny. Presne takto sa ženy dostanú do politiky. Najskôr im treba vytvoriť prostredie v ktorom sa cítia bezpečne, dobre, v priateľskej atmosfére a potom, keď prejavia záujem a, samozrejme, aj dostatočné schopnosti nie je problém, aby sa aktívnejšie zapojili aj do štandardných straníckych činností a štruktúr.

Nám, ženám, treba občas pomôcť, ako keď v roku 1869 Viliam Paulíny – Tóth, vtedajší predseda Matice slovenskej, pomáhal pri zakladaní prvého ženského spolku – Živeny. Zároveň týmto ďakujem všetkým mužom, ktorí nám pomáhajú a v činnosti nás podporujú. Slovenská národná strana bola najviac kritizovaná za nízky podiel žien na kandidátke, ale – paradoxne – urobila zatiaľ najviac zo všetkých strán pre to, aby ich v budúcnosti v politike bolo viac.

(Autorka je predsedníčka Klubu žien SNS – Marína.)

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

23. 11. 1870 - V Smolenickej Novej Vsi sa narodil vynálezca Štefan Banič . V rokoch 1907-1920 žil v USA, kde zostrojil padák, ktorý 3. júna 1914 vyskúšal keď zoskočil zo 41-poschodového washingtonského mrakodrapu. Americké úrady mu naň pridelili patent, odkúpila ho americká armáda a úspešne bol využívaný počas 1. svetovej vojny.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC