Ján Tulis: Biela alebo čierna

22.02.2016

Túto dilemu človek rieši celý život od narodenia do posledného dychu. Niektoré rozhodnutia sú ťažké a nezvratné, iné banálne, ale vždy nejaké rozhodnutie príde. Ešte ako študent na vysokej škole som stretol na ulici pána, ktorý bol veteránom z prvej svetovej vojny, celý život ľutoval svoje rozhodnutie z frontu, ktoré chcel prezradiť len svojmu spovedníkovi pred smrťou. Aj tak bolo.

Nie až také ťažké rozhodnutie nás čaká 5. marca 2016, kedy si budeme voliť zástupcov do Národnej rady SR. Avšak zodpovedne musíme pristúpiť k i tomuto rozhodnutiu. V súčasnej dobe nepatrí k najjednoduchším rozhodnutiam a nie každý je ochotný zobrať na seba túto zodpovednosť, dokazuje to aj štatistika, ktorá hovorí, že k voľbám príde polovica a možno aj menej oprávnených voličov.

Nemyslím si, že je to spôsobené ľahostajnosťou, či pohodlnosťou. Isto – pár percent voličov nepríde voliť aj z týchto príčin. No hlavným dôvodom podľa môjho názoru je problém jednotlivca vytvoriť si vlastný úsudok na základe mnohých sľubov, ktoré ako volič konfrontuje so svojimi predstavami a záujmami s obavou zo sklamania.

Dnešné široké spektrum politických strán má ambíciu meniť svet okolo seba zásadným spôsobom, aj meniť budú, keď ich tam voliči pošlú. Skupina zodpovedných voličov nemá problém sa rozhodnúť, koho voliť, či už ich rozhodnutie ovplyvní rodina, priatelia alebo médiá. Ťažšie to majú prvovoliči . Ani sa im nečudujem, toľko špinavostí sa vyťahuje cez médiá, že si budeme musieť „kúpiť gumáky a rukavice“, aby sme prešli nezašpinení cez toto obdobie.

Skúsení politickí ,,harcovníci“ sa púšťajú do nezmyselných slovných potýčiek, médiá problém len radikalizujú a obyčajný človek sa len nechápavo a smutne pozerá, že jeho problémy ostávajú v spoločnosti bez povšimnutia.

Napriek takejto realite by sme mali byť zodpovední a nájsť dostatok odvahy rozhodnúť sa. Rozhodnúť sa a ísť k volebnej urne.

Vedieť sa rozhodnúť znamená, že sme súdni a v tomto prípade aj odvážni, veď posudzujeme výber z elity národa, ktorá nás bude zastupovať štyri roky v NR SR. Kedy dostane obyčajný človek taký silný mandát, kde sa rozhodne, či zakrúžkuje na volebnom lístku milionára, bývalého ministra, profesora, alebo obyčajného kandidáta z ľudu? Myslím si, že stojí za to, aby sme si tento mandát nedali zobrať.

(Autor je predseda OR SNS Bytča.)

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

22. 11. 1939 – Predstavitelia slovenského exilu po nezhodách s Čs. národným výborom založili SNR v Paríži na čele s Milanom Hodžom.

22. 11. 2001 – Vláda SR schválila prelety lietadiel, zapojených do operácie NATO v Afganistane, nad územím SR.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC