Jaroslav Regec: Pramene vody sú prameňmi života

19.02.2016

Slovensko oplýva bohatstvom vodných zdrojov a zásob podzemnej vody. Keďže ide o najcennejšiu komoditu budúcnosti, musíme ju chrániť. Pretože môžu prísť časy, kedy budú veľmocami nie krajiny so zásobami ropy, ale krajiny zo zásobami vody.

Naša vlasť je však už dnes veľmocou v termálnych a minerálnych prameňoch. Istý slovenský odborník rád rozprával ako vysvetľuje partnerom v zahraničí pomocou krátkej anekdoty naše obrovské možnosti: „Keď Arab chce vykopať na dvore studňu, narazí na ropu. Keď ju chce kopať Slovák, narazí na termálny prameň.“ Mapa republiky je naozaj posiata hodnotnými prameňmi, rozmiestnenými rovnomerne vo všetkých jej kútoch. Na začiatku minulého storočia bola na našom území stovka kúpeľov. Toto prírodné dedičstvo sa môže v podobe kúpeľníctva a naviazaných oblastí zdravotníctva a turizmu stať mocným pilierom rozvoja vidieka a zaostávajúcich regiónov.

Slovenská národná strana má ako jediná vo svojom programe rozvoj kúpeľníctva na Slovensku a pripravené nástroje v podobe zmeny právnych predpisov týkajúcich sa geotermálnych vrtov, zníženia daňového zaťaženia, a celkovo ústretovejšej stratégie štátu ku kúpeľníctvu a cestovnému ruchu vôbec. Napr. v podobe zníženia DPH na služby v tejto oblasti na 10%. Je potrebné sa o túto sféru starať oveľa viac.

Celú otázku však vnímame širšie. V centre záujmu politiky SNS je slovenský národ, občania Slovenska, a nielen štátnosť a prosperita, ale aj zdravie. Dobré podmienky pre ochranu zdravia každého občana, k čomu je kvalitná sieť kúpeľných centier vynikajúcou cestou. V nadväznosti na to sú geotermálne zdroje, a vodné zdroje vo všeobecnosti, zdrojom čistej a obnoviteľnej energie. Lepšie využitie potenciálu, ktoré nám ponúka naša príroda, je spôsobom ako šetriť súkromné aj verejne financie, či ako pootvoriť priestor mladému odvetviu obnoviteľných zdrojov energie. A zároveň uchovať pre nasledujúce generácie ohromné prírodné bohatstvo Slovenska.

(Autor je predseda OR SNS Snina.)

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

22. 11. 1939 – Predstavitelia slovenského exilu po nezhodách s Čs. národným výborom založili SNR v Paríži na čele s Milanom Hodžom.

22. 11. 2001 – Vláda SR schválila prelety lietadiel, zapojených do operácie NATO v Afganistane, nad územím SR.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC